Muzikál Magnitskij. Korupce, politické intriky a porušování lidských práv ve hře podle skutečných událostí

14. prosinec 2021

Obvinil vysoké ruské hodnostáře z miliardových machinací a daňových podvodů, poté byl zatčen a ve vazbě za nevyjasněných okolností zemřel. Příběh Sergeje Magnitského, sedmatřicetiletého moskevského právníka, který v roce 2009 přišel o život ve jménu pravdy a spravedlnosti, se stal ústředním tématem rozhlasového muzikálu Johnnyho Flynna a Roberta Hudsona. Premiéru s Martinem Písaříkem a Vasilem Fridrichem v hlavních rolích poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Rozhlasová úprava a dramaturgie: Marina Feltlová
Osoby a obsazení:
Bill (Vasil Fridrich), Sergej (Martin Písařík), Jamie Firestonová (Magdaléna Borová), Surkovová (Helena Dvořáková), Veselnická (Ivana Machalová), Kuzněcov (Jaromír Meduna), Káťa Pliskovová (Annette Nesvadbová), Silčenko (Jan Vlasák), Don Junior (Jan Nedbal), Jared (Kryštof Krhovják), Ike (Petr Lněnička), Policista (Kajetán Písařovic), Rybář (Lubor Šplíchal), Úředník na letišti (Petr Halíček), Hunter (Dominick Benedikt), Megan (Karolína Půčková), Kyle (Jan Vondráček), Soudkyně Stašinová (Barbara Lukešová), Hlasatelky (Lenka Novotná, Karolína Koubová), Hlasatelé (Jan Bumba, Roman Víšek) a Trumpova přísaha (Josef Maršál)
Hudba: Johnny Flynn (aranžmá Jan Šikl)
Zvukový design: Jakub Rataj
Mistr zvuku: Dominik Budil
Překlad: Milan Dvořák
Režie: Petr Mančal
Premiéra: 14. 12. 2021

Na rozdíl od mnoha podobných případů, jimiž je Rusko nechvalně proslulé, má příběh Sergeje Magnitského jedno pozitivní vyústění. Díky úsilí finančníka a politického aktivisty Billa Browdera, zakladatele fondu Hermitage Capital, pro který Sergej pracoval, byl ve Spojených Státech v roce 2012 přijat tzv. Magnitského zákon, jenž uvaluje finanční a vízové sankce na ruské činitele odpovědné za porušování lidských práv. Seznam lidí, kterým byly na základě tohoto zákona zmrazeny bankovní účty a zakázáno cestování do USA, čítá už desítky jmen. Od roku 2018 má Magnitského zákon globální účinnost a měl by postihovat nejhorší porušovatele lidských práv a zkorumpované oligarchy a úředníky kdekoli ve světě.

Bít se za pravdu a spravedlnost má smysl

Dramatický příběh Sergeje Magnitského inspiroval hudebníka a textaře Johnnyho Flynna a spisovatele a dramatika Roberta Hudsona k napsání rozhlasového muzikálu, který v roce 2020 odvysílala britská rozhlasová stanice BBC. Už svou formou (kdy jste se naposledy setkali s muzikálem na rozhlasových vlnách?) jde o velmi neobvyklou a originální rozhlasovou hru. Výjimečná je i tím, že o korupci, politických intrikách a porušování lidských práv vypráví s humorem a nadsázkou, aniž by tím jakkoli snižovala závažnost daného tématu. Tvůrci v ní vylíčili nejen okolnosti Magnitského smrti, ale i dopad, který mělo přijetí Magnitského zákona na řadu zahraničně-politických událostí, včetně brexitu či prezidentské volby Donalda Trumpa.

Muzikál Magnitskij, natáčení

„Forma, jakou je muzikál, dává šanci, aby vcelku složité okolnosti vzniku zákona byly přístupnější a především daly průchod lidským emocím,“ říká režisér Petr Mančal. „Hlavním vodítkem pro mě bylo udržet svižný ráz textu i v inscenaci a umět udržet balanc mezi ironií a tklivostí jednotlivých situací. Režijním zážitkem bylo pro mě pracovat s hudební složkou inscenace, bez níž by nebyla tím, čím je, a to jasnou zprávou pro všechny, kteří ještě pochybují, že má smysl si zachovat tvář a bít se za spravedlivou společnost. S Vasilem Fridrichem a Martinem Písaříkem, Magdalenou Borovou, Helenou Dvořákovou a ostatními herci jsme velice intenzivně pracovali na tom, abychom věrohodně a s jistou lehkostí nelehké téma i žánr zvládli... Doufám, že se nám to podařilo,“ uzavírá Petr Mančal.

Hudba k české adaptaci muzikálu Magnitskij vychází pochopitelně z anglického originálu, ale hudebník Jan Šikl vytvořil originální písňové aranže: „Vtáhli jsme do hry akordeon, který má netušené barevné možnosti a je dobrým elementem odkazujícím na východ, ale také jsem o něco důsledněji prokomponoval kytaru s cellem, které se v originále vyskytují. Došlo třeba i na banjo, které odkazuje (čistě zvukově, asociativně) bud' na východní balalajku, anebo na západní country.“

Muzikál Magnitskij, natáčení

Muzikál Magnitskij na Vltavě uvádíme přesně v den výročí přijetí Magnitského zákona – 14. prosince. Do češtiny hru přeložil Milan Dvořák, v úpravě Mariny Feltlové a režii Petra Mančala se v hlavních rolích představí Martin Písařík a Vasil Fridrich. Autorem hudebních aranží je Jan Šikl, sound design vytvořil Jakub Rataj, mistrem zvuku je Dominik Budil.

Spustit audio