Musica metalicita. Oslavili jsme 1.000.059. narozeniny umění v ozvěnách kovů

17. leden 2022

Poslechněte si přímý přenos koncertního večírku a narozeninovou oslavu, která se uskutečnila v pondělí 17. ledna v prostoru divadla Alfred ve dvoře a ve vltavském vysílání. 

Program

 • Knoblochová & Nejtek: Cinéma préparé (fragment musical)
  Barokní ozvěny preparovaného cembala Moniky Knoblochové v propojení s elektronikou Michala Nejtka - hudební fragmenty z rozsáhlé audiovizuální kompozice Cinéma préparé, kterou v roce 2021 realizovali oba hudební tvůrci v triu společně s vizuálním umělcem Janem Komárkem.

 • Barbora Tomášková: Koncert pro zvukové objekty, live elektroniku a vokál
  Zvukový svět slovenské skladatelky, jehož jádro tvoří autorské zvukové objekty, které se ve spojení s live-elektronikou proměňují v hybridní hudební nástroje.

 • Jan Trojan: Vibrace, údery, ozvěny, doteky, rezonance, vazby pro ozvučený plech č. 1
  Tabule ocelového plechu jako hudební nástroj primárně využívající zpětnou vazbu k získání tonální struktury a resonance hmotného objektu v prostoru.

 • Stanislav Abraham: Metalíza
  Ambientní harmonické plochy, vytvářené na dva kovové objekty. Osmdesáticentimetrový gong, jehož krásný tón podpoří drone modulárního syntezátoru a digitálními efekty transformované melodické ufo Sundrum.

 • Alex Švamberk: Rite of Springs
  Svěcení jara? Ale bez Stravinského. Svěcení pramenů? Leda jako inspirace. Je to Svěcení pružin. Pocta klasickému industriálu v kapesní podobě. Veškeré zvuky se vytvářejí na pružinách, z nichž některé jsou laditelné. A ty se samplují a echují.

 • Tomáš Pernický: Dea Ferrea
  Autorská syntéza kovového šrotu a elektroniky vysublimovaná do esencí božských resonancí tvrdé oceli. Premiéra sólového projektu, který vznikl speciálně na oslavu Art’s Birthday 2022

 • Slow Radio
  Do oslav narozenin umění se zapojil i audioportál mujRozhlas.cz spuštěním unikátního projektu Slow Radio. Ten nabízí stále se rozrůstající výstavu jedinečných zvukových momentů jako je například Ticho v divadle, Svítání v Mnichovicích, Les v Kersku nebo Korejská ulice. 

Musica metalicita. Oslavili jsme 1.000.059. narozeniny umění v ozvěnách kovů

Během dvouhodinového programu jsme nabídli nejen audio spojení s celou řadou míst po Evropě prostřednictvím satelitní sítě Euroradia, ale především hudební performance, při kterých různorodí hudebníci a hudebnice elektronicky i akusticky rozezněli nejrůznější kovové objekty nebo nástroje využívající resonance kovu. Koncepce programu se odvyjí od fabulace budoucnosti, ve které se kovy stanou pro běžný život nedostupnou komoditou:

Čtěte také

„Nadnárodní korporace Global Metalicity oznámila, že civilizovaný svět úspěšně odmetalila, tedy očistila od posledních elektronických hudebních nástrojů coby přežitků doby bezuzdného plýtvání strategickými surovinami. Kovové kvóty pro elektromobilitu a spotřební elektroniku tak byly pro letošní rok úspěšně zajištěny a metalická rovnováha nastolena…“ To jsou ozvuky vzpomínek na budoucnost, z nichž byla odlita koncepce programu Art’s Birthday. Naznačuje nám budoucnost, v níž třeba takové PA ozvučení bude možné pronajmout pouze na speciální povolení ministerstva průmyslu, žesťové nástroje budou dostupné s rizikem astronomických pokut pouze na černém trhu a slyšet zvuk skutečného cembala se stane nejluxusnějším zážitkem vyhrazeným jednomu procentu nejbohatších. Vítejte do světa, v němž lineární systém spotřeby a diktát ekonomického růstu udělaly za metalicitou hudby PVC tečku a přetavily ji na pouhou vzpomínku a strojovou reprodukci. Podle této metalfyzické logiky bude program večera rozčleněn na tři sekce pro plechy, dráty a pružiny. Budete tak moc vzpomínat na vyfabulovanou budoucnost bez kovu v hudbě.

Během večera přinesli akustické dárky Monika Knoblochová a Michal Nejtek, Barbora Tomášková (SK), Stanislav Abraham, Jan Trojan, Tomáš Pernický a Alex ŠvamberkVečerem provázela Petra Knut Kultová

Český rozhlas se ke globálním oslavám ART'S BIRTHDAY poprvé připojil v roce 2005 jako jedna z téměř dvacítky veřejnoprávních institucí z celé Evropy pod hlavičkou skupiny dramaturgů a producentů Euroradio Ars Acustica.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?