Musel jsem se naučit číst lidi, říká producent Hart, dřív blízký spolupracovník Petra Kellnera

15. březen 2024

Evžen Hart je producentem Letních shakespearovských slavností a často se jeho jméno skloňuje se začátky marketinku v 90. letech. Léta pracoval i pro PPF Petra Kellnera. „Chodívali jsme s Petrem na squash a po jednom zápase, kdy je člověk úplně vyšťavený a potřebuje okamžitě transplantovat plíce, se mne najednou zeptal, jestli bych mu ,nepomohl s lidmi‘. Přesně v tom byl ten jeho talent: kdyby se mne zeptal, jestli bych nechtěl pracovat v PPF, bez rozmýšlení bych řekl ne.“

„V této formě jsem odmítnout nedokázal,“ dodává v pořadu Hovory.

Čtěte také

„Takže já, člověk se vzděláním divadelního produkčního, který se celou dobu věnoval reklamě, a věděl hodně o hodně věcech, měl najednou vybírat třeba ředitele banky pro Moskvu,“ vzpomíná.

„Vyrůstal jsem v Hlubočepích, kde nás v domě bylo osm dětí. A teď to nemyslím s despektem, jen říkám, že sedm jich chodilo do zvláštní školy ve Slivenci a já do výběrové školy na Smíchově. Takže jsem si musel vyvinout manipulativní techniky, abych nedostal ,přes ústa‘ každý den, ale tak jednou za 14 dní,“ říká s úsměvem.

Správný kapitán občas ztroskotá

„Takže jsem se tehdy musel naučit lidi ,číst‘,“ doplňuje. Při přijímání nových zaměstnanců si vymyslel systém, podle kterého ho nezajímala jejich odborná zdatnost, zajímalo ho, o jakého člověka jde.

Čtěte také

„Většinou jsem je zaskočil, když jsem tvrdil, že mají hezké CV, ale ať mi vyprávějí vlastními slovy svůj život. Mnoho lidí má své životopisy naučené nazpaměť, o svém životě dokáže lhát ale jen málokdo.“

„Nejvíc mne zajímalo, jestli je to jedináček, nebo ne, jaké dělá sporty, až nakonec přišly tři závěrečné zásadní otázky: Na co je ve svém životě nejvíc pyšný/á? Jaká byla jeho/její nejtěžší chvíle v životě a jaké jste si z toho vzal/la ponaučení? Vycházel jsem z toho, co říkají rejdaři: ,Nenajmu si kapitána, který nikdy neztroskotal‘.“

Čtěte také

Nečekaný odchod Petra Kellnera z tohoto světa pak Evžen Hartl komentuje jako velmi nečekané.

„Byl jsem šokovaný, jak velký dopad to mělo na mne samotného. Měl jsem pocit, že mám díru v břiše. Taky jsem pochopil, jak funguje akutní stres.“

„Byla to nečekaná a vlastně nesmyslná smrt. Nedávalo to žádnou logiku, nemělo to řešení. Byl jsem úplně paralyzovaný – a to asi tři měsíce,“ uzavírá.

Víc si poslechněte audiozáznam pořadu Hovory Petra Šmůnka.

autoři: Petr Šimůnek , lup
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.