Můj život nemá dějin. Tlumené barvy a teskné nálady v básních francouzského symbolisty Alberta Samaina

23. červen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Podzimní listí - skleněný objekt

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Básník tlumených barev a polotónů, který je podle Františka Bíbla básníkem všeho, co hyne, zmírá, vadne a omdlévá, upomíná svou poetikou na malířský impresionismus či prerafaelitská plátna. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Premiérový Souzvuk uvádí díla francouzského symbolisty Alberta Samaina (1858-1900). 

Zbožňuji nejasnost a tóny, barvy křehké,
vše, co se vlní, vlá a třese, mihá, mění,
to zraky, vody, vlas a hedváb, listů chvění
a spirituelní a štíhlé tvary lehké.

Rodák z Lille pocházel z vlámské rodiny, jako dvaadvacetiletý se přestěhoval do Paříže, kde se věnoval psaní poezie, kterou mimo jiné recitoval také veřejně ve slavném kabaretu Chat noir. Spoluzakládal časopis Mercure de France, přispíval také do Revue des Deux Mondes. Jeho poezie byla silně ovlivněna Baudelairem a Verlainem. Poezii Alberta Samaina zhudebnil Camille Saint-Saëns.

Soubor Samainových básní v Souzvuku doplňují citáty jeho překladatelů i literárních souputníků. Pořad převážne čerpá z výboru Františka Bíbla Zahrada infantčina

Samain je básníkem všeho, co hyne, zmírá, vadne a omdlévá, básníkem ticha, jeseně a zvláště večerů, pro něž nalezl přemnohé odstíny výrazů, barev a tónů; lyrikem snu, stínu a melancholie marnosti. Jeho nejvlastnější citovou doménou jsou nálady teskné a toužné, unylé, bolně blouznivé. Jeho výrazovými prostředky jsou tlumené barvy, polotóny a odstíny, avšak při veškeré své křehkosti tato poesie vyniká podivuhodnou jasností a čistotou obrazu.
František Bíbl

Účinkují: Luboš Veselý, Ivan Řezáč a Pavel Neškuda

Z překladů Františka Bíbla a Karla Čapka a citátů Arthura Breiského, Jiřího Karáska ze Lvovic a Louise Denise připravil Petr Adámek. 

Režie: Vít Vencl

autor: Petr Adámek
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová