Mozartův hudební bonbónek. Moravské divadlo v Olomouci uvádí méně známou korunovační operu Titus
Moravské divadlo Olomouc uvede v premiéře operu Wolfganga Amadea Mozarta Titus. Inscenace bude po Rusalce a Modrouvousově hradu třetí operní premiérou, kterou olomoucký soubor opery a operety v této sezoně představí. S touto Mozartovou operou, kterou režírovali Veronika Kos Loulová a Jiří Havelka, se olomoucké publikum setkává teprve podruhé – v roce 1988 ji režíroval Jaromír Pleskot.
Titus je korunovační operou, v originále La clemenza di Tito a Mozart ji napsal na objednávku českých stavů u příležitosti korunovace Leopolda II. na českého krále. Svou premiéru měla v září 1791 ve Stavovském divadle v Praze. Spolu s Kouzelnou flétnou se jedná o dvě poslední Mozartova operní díla, která složil před svou předčasnou smrtí 5. prosince 1791. Premiéru v Moravském divadle v Olomouci má opera Titus v pátek 19. května v 19 hodin. O den později, v sobotu 20. května, ji uvidí diváci v rámci mezinárodního festivalu Divadelní Flora.
Související
-
Modrovousův hrad. Nový divadelní projekt o vnitřním sváru a hledání identity režíruje Daniela Špinar
Soubor opery a operety Moravského divadla Olomouc uvádí v premiérách 17. a 18. února symbolistickou operu maďarského skladatele Bély Bartóka Modrovousův hrad.
-
Chci, aby se z konzervativní Olomouce stala součást progresivní scény, říká nová šéfka tamní opery
Od příští sezony bude Veronika Loulová svůj experimentální přístup k žánru posílat do světa jako šéfka opery a operety Moravského divadla Olomouc.
-
Film Mimořádná událost. Nemusí jít o velký teroristický čin, aby nás ovládly obranné vzorce chování
Dveře jsou zablokované, záchranná brzda nefunguje. Vlak se nekontrolovaně vzdaluje od cílové stanice. Nastupuje panika. O čem je film Mimořádná událost Jiřího Havelky?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.