Mozart a Janulytė pod taktovkou Tomáše Netopila. Kde se potkává minulost s přítomností
Český dirigent mezinárodního renomé Tomáš Netopil řídí Filharmonii Brno. Koncertantní symfonie Es dur pro housle a violu z roku 1779 je ukázkou Mozartovy skladatelské geniality a rafinovanosti. Staví na roveň violu s houslemi, což do té doby nebylo běžné. Mozart ovládal mistrovsky oba nástroje. Přímý přenos koncertu jsme vysílali 10. ledna 2025 v 19:00.
Slovo „confluere“ pochází z latiny a znamená „stékat se“. Stejnojmenná skladba mezinárodně známé litevské skladatelky Justė Janulytė byla napsána jako dílo vzniklé na společnou objednávku Radio France, L‘Orchestre national des Pays de la Loire a Filharmonie Brno.
Jeho provedení má bezprostředně předcházet Mozartově Symfonii č. 40 g moll. Jako když se jedna řeka vlévá do druhé, Janulytė přebírá slavné úvodní téma Mozartovy symfonie.
PROGRAM:
W. A. Mozart: Koncertantní symfonie Es dur pro housle, violu a orchestr K 364
Justė Janulytė: Confluere pro komorní orchestr – česká premiéra
W. A. Mozart: Symfonie č. 40 g moll K 550
Hraje Filharmonie Brno.
Řídí Tomáš Netopil.
Sólisté Fedor Rudin (housle) a Pavel Nikl (viola).
Přímým přenosem z Besedního domu v Brně slovem prováděla Monika Brindzáková.
Související
-
Dirigent Tomáš Netopil v Essenu zušlechťoval hru těžkého klasicistního repertoáru, teď se vrací domů
Po deseti letech v čele essenského Operního divadla Aalto-Theater se dirigent Tomáš Netopil vrací do ČR. V Německu nastudoval množství vrcholového repertoáru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.