Motivační příručka, průvodce šílené socioložky, kulturní analýza i dobrodružné romaneto

6. listopad 2014

V záplavách motivační literatury by neměla zapadnout publikace Američana Austina Kleona Ukaž, co děláš! Už proto, že není určena byznysmenům, ale spisovatelům, malířům, filmařům a vůbec tvůrčím lidem.

„Existuje spousta mýtů o kreativitě, ale jeden z těch nejnebezpečnějších je ´mýtus osamělého génia´,“ píše autor a dodává, „tedy že v určitých momentech historie se zčistajasna zjeví jedinec s nadlidským talentem, osvobozený od vlivů, s přímým napojením na Boha či Múzu. Inspirace k němu přichází jako blesk z čistého nebe, vždy rozsvítí žárovičku v jeho hlavě a tenhle génius stráví zbytek svého času uzavřený v ateliéru tvarováním myšlenky do podoby mistrovského díla, které pak za velkých fanfár představí světu.“

Tak přesně takhle to není, tvrdí autor. Kreativita je vždy v určitém smyslu spoluprací, výsledkem mysli propojené s druhými lidmi, kteří sledují vaší práci, přispívají nápady, kopírují, ale i kradou myšlenky, píše autor knihy Kraď jako umělec, která u nás také vyšla.

03244514.jpeg

Tvůrčí člověk by měl podle něj zůstat v dobrém slova smyslu amatérem, tj. milovníkem své práce, měl by se vyhánět z ulity, být otevřený a pro druhé k nalezení. Jelikož žijeme v digitální éře, říká: „Sdílejte, ale nestaňte se lidským spamem, tedy nechlubte se na webu kočkami, obědy či selfíčky, ale svou tvorbou.“ Ruku v ruce s tím radí, jak čelit kritice, respektive, jak nekrmit troly čili nenávistné virtuální provokatéry. Knihu v překladu Jana Martínka vydalo nakladatelství Jan Melvil Publishing.

Jan Jandourek, Průvodce šílené socioložky po vlastním osudu (Portál)Z dalších novinek zmiňme například Průvodce šílené socioložky po vlastním osudu z pera Jana Jandourka. Jak z názvu patrno, autor sepsal po vzoru Pavla Tigrida či G. B. Shawa dialog staršího muže s dívkou, kterou zasvěcuje do tajů vědy o společnosti. Činí tak na tématice, jako je o sebevražda, prostituce, peníze, baby boom či bůh. Ukazuje sociologii jako dobrodružství, místy dokonce jako gotický román, jak se nechá slyšet hrdinka. Knihu vydalo nakladatelství Portál.

03244512.jpeg

Martin Soukup (ed.), Tělo (Pavel Mervart)Sociální a kulturní analýzu lidského těla nabízí sborník editora Martina Soukupa, který zde shromáždil texty předních tuzemských antropologů, etnologů, psychologů a sociologů. Publikace nazvaná Tělo nese podtitul „čichat, česat, hmatat, propichovat, řezat“. Rozebírá se tu kupř. problematika nosu jako sociokulturního fenoménu či symbolické a rituální funkce vlasů. Ke slovu se dostane i piercing jako móda i jako forma vzdoru středoškolské mládeže. Závěr svazku, který vydalo nakladatelství Pavla Mervarta, patří kyberpunkové literatuře, jejíž hrdinové jsou vybaveni funkčními modifikacemi těla.

03244513.jpeg

Štěpán Kučera, Kuklův klan (V letu)Pod titulem Kuklův klan představuje Štěpán Kučera„dobrodružné romanetto“. Autor připomíná neprávem zapomenutého prozaika, dramatika a žurnalistu Karla Ladislava Kuklu. Ze zvoleného žánru, reportážního stylu i ironického nadhledu by měl Kukla, sám bohém, zuřivý reportér a znalec pražského podsvětí, jistě radost. Knihu Štěpána Kučery, který si před lety takto postmoderně pohrál i s odkazem Rychlých šípů, vydává v elektronické podobě nakladatelství V letu.

autor: Jan Nejedlý
Spustit audio