Moravský Hollywood ve Zlíně. V kudlovských ateliérech se natáčely reklamy pro Baťu i filmy Karla Zemana
V autentickém prostředí areálu zlínských filmových ateliérů natočil Miroslav Buriánek rozhlasový triptych o jejich historii a současnosti s filmovými znalci a pamětníky.
Nejprve reklamní snímky pro firmu Baťa, později dokumentární, vědeckopopulární, experimentální, cestopisné (Hanzelky a Zikmunda), posléze také filmy hrané nebo animované. To vše vycházelo z ateliérů a laboratoří ve zlínské čtvrti Kudlov postavených podle návrhů architekta Vladimíra Karfíka.
Filmový ateliér Baťa vyrostl na kudlovském kopci v roce 1936. Obuvnická firma nechala kolem vystavět malou kolonii domků pro zaměstnance, čtvrť nazvanou Fabiánka. Bydlela tam například režisérka Hermína Týrlová nebo autor filmové hudby Zdeněk Liška. Zkušenosti v prostorách ateliéru sbírali Elmar Klos nebo Alexander Hackenschmied. V roce 1943 zde začal profesionálně pracovat také Karel Zeman.
Herecké hvězdy na (filmových) žních
Na Filmových žních ve Zlíně, v letech 1941 a 1942, byly poprvé promítány filmy: Roztomilý člověk, Noční motýl nebo Advokát chudých. Moderním areálem se procházely tehdejší hvězdy Adina Mandlová, Oldřich Nový nebo Jaroslav Marvan.
Začátkem 60. let 20. století bylo kudlovské studio vůbec prvním v celé Evropě, které se systematicky zabývalo výrobou filmu pro děti a mládež. Vznikly zde snímky Karla Zemana: Vynález zkázy, Baron Prášil, Bláznova kronika, Na kometě, Ukradená vzducholoď a Cesta do pravěku.
Kabinet historie a filmová škola
V současnosti se na kudlovské adrese představuje expozice nazvaná Kabinet filmové historie. Tisícovka originálních předmětů je v areálu ateliérů vystavena v budově číslo 28. V místě funguje také Střední škola filmová, multimediální a počítačových technologií navazující na dlouholetou úspěšnou tradici zlínské Vyšší odborné školy filmové. Od roku 1961 se ve Zlíně koná Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež.
Rozhlasových triptych o Filmových ateliérech Kudlov je uzavřen bilancí posledního 62. ročníku Zlín Film Festivalu.
Související
-
Amerika ve Zlíně. Rozhlasové putování po slavné éře Baťova města
Velkou inspirací byl po firmu Baťa obrovský kulturní i ekonomický boom, který Spojené státy na počátku dvacátého století zažívaly.
-
Společně pracovat, individuálně žít. Baťovské domky jsou tváří Zlína, původní interiér ale nenajdete
Pod jednotným heslem vyrostlo ve Zlíně v době meziválečného rozmachu přes dva tisíce domků. Jak vypadají dnes? Zajděte na prohlídku s paní Baťovou.
-
Konkurence na Moravě. Debata ředitelů moravských divadel o jejich výjimečnosti
Ve Zlínském kraji si od války konkurují dvě scény, Slovácké divadlo v Uherském Hradišti a Městské divadlo Zlín. Obě divadla v poslední době trhají divácké rekordy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka