Monty Pythoni se snažili zabít komedii

18. prosinec 2001

Když fungoval v rámci Monhy Pythonů, byl skoro neviditelný. Dnes je nejznámějším potomkem nejslavnější britské komediální formace a režíruje stylové filmy - Terry Gilliam se přijel do Prahy podívat na premiéru posledního pythonovského filmu, Smysl života.

Na přehlídku filmů členů bývalé britské skupiny Monty Python v kině Aero se letos dostavili dva její zástupci: Terry Jones a Terry Gilliam. Zatímco Jones je v Praze skoro pravidelným hostem - prý tu je dobré pivo, Gilliam se zde objevil oficiálně poprvé a 14. prosince uvedl kinovou premiéru filmu Smysl života (1983). V uplynulých letech proslul jako režisér s nekonvenčním a částečně antisociálním přístupem k hollywoodskému filmování a vypustil mezi lidi úspěšné filmy 12 opic a Strach a hnus v Las Vegas . V montypythonovských letech se staral především o nápadité animace, spojující jednotlivé skeče a ve Smyslu života vymyslel a zrežíroval předfilm Crimsonova permanentní pojišťovna . "Byl jsem vždy ten nejvtipnější komik na světě, proto se mě báli pustit před kameru, abych je nezesměšnil," vysvětlil svoj absenci na plátně. Jako snad jediný z členů MP se dokázal po jejich rozkladu vydat na vlastní výraznou uměleckou dráhu a modelovat své fantazijní a paranoidní vize do nezapomenutelných filmů - z těch starších stojí za pozornost Dobrodružství Barona Prášila (1988), Lupiči času (1981) nebo fantastický a teprve dnes oceňovaný Brazil (1985). Právě tento film používá Gilliam, když rozebírá události ze září tohoto roku: "Vlastně i Crimsonova permanentní pojišťovna byla o útoku staré kultury na tu agresivní. V Brazilu jsem měl myšlenky, které byly posléze realitou překrouceny a vlastně zneužity. Když vidím, jak americká kultura a způsob života napadají celý svět, tak musím přiznat, že chlapíkům z Boeingů trochu rozumím. Ne snad, že bych byl islámský terorista," dodal rychle.

Terry Gilliam vypráví o Donu Quijotovi

Monthy Pythoni byli letos nominováni na Evropskou filmovou cenu, ovšem pro Gilliama je to nepodstatné: "Chtějí nás zničit! Vždycky jsme se snažili společnost urážet a ona nás za to teď oceňuje. Naše komedie vlastně zabíjely komedie a nemůžete mít dnes opravdu vtipnou a celosvětově úspěšnou komedii, protože ta neprojde hollywoodským systémem." Na druhou stranu přiznává, že díky spolupráci s MP se mu otevřely brány k hollywoodským financím, za které může točit své vlastní filmy: "Je to těžké. Mnoho nadějných režisérů odcháíz do Hollywoodu a musí se mu přizpůsobit, takže vycházejí nezajímavé filmy." Gilliam plánoval natočit film Muž, který zabil Dona Quijota , ale kvůli desítkám potíží se natáčení muselo zrušit . V hlavních rolích měli vystupovat Johnny Depp a Jean Rochefort, financování přišlo z evropských zdrojů. Pět dní po začátku natáčení se vše pokazilo: záplavy, onemocnění prostaty Rocheforta a ekonomické nepříjemnosti nahodily na semaforu červenou. Pakliže vše vyjde, koupí si Gilliam scénář zpět od pojišťovací společnosti a pokusí se znovu o natočení. V současnosti by mohl pracovat na Good Omens (Dobrá znamení) podle knihy Neila Gaimana a Terryho Prattcheta. Znamenalo by to, že se po realistických psychosondách ve Strachu a hnusu vrátí zpět do říše fantazie, respektive do nebe a pekla, kde se příběh odehrává. "Peklo je jednoznačně zajímavější." V případě, že by i Dobrá znamení zaslechla zvon umíráčku, je tu nepojmenovaný projekt , kombinující Alenku v říši divů a Psycho. Hlavní hrdince bude 11 let a Gilliam pochopitelně odmítá prozradit více. "Bojuji s větrnými mlýny, jako ten nešťastný Don Quijot, protože točím své filmy, co nejsou pro masové publikum." Standardní otázka nakonec: budou MP opět někde účinkovat? "Ano, občas chodíme na večeře, tak si ten stůl jednou postavíme na pódium, budeme jíst a lidi se na nás přijdou podívat."

Gilliam se dívá na Hollywood
autor: Pavel Dobrovský
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.