Monografie Ivana Wernische a nejnovější román Claudia Magrise nazvaný Pro nedostatek důkazů

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03732442.jpeg

Básník (loni vyšla jeho sbírka Nikde není řečeno) a vysokoškolský pedagog Petr Hruška vydal téměř před deseti lety monografii Karla Šiktance. V letošním roce se rozhodl tento „nejistý podnik“ zopakovat a při vědomí všech výhod i nevýhod psaní biografie žijícího básníka vydává monografii Ivana Wernische.

Básníka, sběratele zapomenutých autorů, držitele státní ceny za literaturu (2012), který „každou svoji knihu vnímá jako novou sbírku, i když se v nich některé básně opakují, Ivanovi jde o kontext", popisuje Petr Hruška obtíže s určením počtu sbírek Ivana Wernische.

Italský prozaik a esejista, profesor německé literatury Claudio Magris se dlouhodobě zajímá o středoevropský kulturní prostor. Na svou prvotinu Habsburský mýtus v moderní rakouské literatuře, která vyšla v roce 2001 také česky, později navázal knihami Daleko odkud a Clarissin prsten. Oblíbená je rovněž jeho esejistická kniha Dunaj, v níž autor putuje kulturní historií zemí někdejší habsburské monarchie podél evropského veletoku. O jeho nejnovějším románu nazvaném Pro nedostatek důkazů, který do češtiny přeložila Kateřina Vinšová, debatuje se svými hosty - italianistkou Ivanou Piptovou a komparatistou Janem Hellerem - literární historička Blanka Činátlová.