Moji hrdinové v písních

17. srpen 2015

Pušky a děla a modré knížky aneb Hrdina v boji i na útěku.

Poslouchejte na Vltavě od 17. srpna 2015 vždy ve 12:50. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví v jednom článku na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


Ve válce mají hrdinové bojovat a eventuálně padnout za vlast. Jenže právě válečné hrdinství patří k těm, která lze snadno zpochybnit. Hrdinové v kasárnách prožívali válku něco, čím se lidem vyhrožuje, aby byli zticha a nekritizovali režim. Není tedy divu, že nezávislí písničkáři se stavěli nejen proti válce, ale i proti vojně.

Odvod na vojnu je pro každého mladého muže těžká chvíle. Kolik jen existuje lidových písní o rekrutech - a kolik jich se už nikdy domů nevrátí. Voják v básni Jiřího Šotoly, zhudebněné Jaromírem Nohavicou, se ve stráži ze zoufalství zastřelí: tahle báseň je zapomenuta a píseň nepatří mezi nejpopulárnější - o to je však působivější.

Armáda je instituce naprosto hierarchická - jinými slovy řečeno, rozkaz je rozkaz a musí se poslouchat, pro vlastní názor tu není místo. Ti, kdo rozkazy vydávají, jsou důstojníci, a s důstojností to pojmenování často nemá nic společného. Lidově se jim proto říká lampasáci.

Dezertér by měl všechno jiné než hrdina. Ostatně dezerce čili zběhnutí z vojska je dodnes jedním z nejtěžších trestných činů. Odpíračů vojenské služby a pacifistů se však ve válečné době (a doba studené války sem patří také)nikdo neptá, zda bojovat není proti jejich přesvědčení.

Hrdinové v písních o bitvách, když pomineme komandíra Čapajeva a jiné oslavné vojenské zpěvy (včetně legionářských), většinou nepatří k vítězům. Jsou to buď hospodští bojovníci jako v písni Petra Lutky První světová, anebo u Karla Kryla poražení, zoufale táhnoucí krajem. V dějinách české populární písně máme i jeden protiválečný evergreen: je to slavný Tulipán Suchého a Šlitra.


Připravil: Jan BurianRežijní spolupráce: Alena Zemančíková

autoři: Alena Zemančíková , Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, projektový manažer ČRo

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.