Mladí instrumentalisté z celého světa se opět setkali na soutěži Pražského jara. „Některé výkony nás zvedly ze sedadel,“ říká jeden z porotců

31. květen 2022

Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro letos probíhala v oborech klarinet a fagot. Porotci nejdříve vybírali z desítek zaslaných nahrávek, aby potom postupující muzikanty mohli slyšet živě při jejich vystoupeních na pražské HAMU, v koncertním sále Národního domu na Vinohradech a také ve Dvořákově síni Rudolfina. Připravila Michaela Vostřelová. Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Program

Antonio Vivaldi: Koncert g moll pro fagot, smyčce a cembalo RV 496  
Jean Françaix: Koncert pro fagot a 11 smyčců
Claude Debussy: Première rhapsodie
Rudolf Kubín: Koncert pro klarinet a orchestr
Haydn Ensemble diriguje Martin Petrák
PKF-Prague
Philharmonia řídí Chuhei Iwasaki

A nejen záznamy soutěžních výkonů, ale také rozhovory s předsedou poroty v oboru fagot Carla Colomba nebo jednoho z porotců klarinetové sekce Igora Františáka. Své dojmy ze soutěže bude sdílet také vítězka oboru fagot Minju Kim z Korejské republiky a jediná česká laureátka, mladá klarinetistka Anna Sysová, která v současnosti studuje na ostravské univerzitě u Karla Dohnala.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.