Mitfordské jesličky

3. leden 2005

Příběhy obyvatel malého městečka Mitfordu se objevují na knižním trhu již hezkou řádku let. Na první pohled je spolehlivě poznáme podle obálek s nezaměnitelnými ilustracemi Adolfa Borna. Po šesti titulech vydaných v nakladatelství Vyšehrad (za všechny jmenujme alespoň Nebe nad Mitfordem, Zlaté dny Mitfordu či Svatbu v Mitfordu) následuje další půvabné dílko - Mitfordské jesličky.

Celá tato sága, vedle menších prací a titulu pro děti, proslavila nejen u nás americkou autorku Jan Karonovou, původem ze Severní Karolíny. Představuje vrchol jejích literárních snah, počínajících už od dětských let (v deseti napsala první román). Pozdější zaměstnání v reklamní agentuře pak dalo příležitost její fantazii a rozvinulo v ní nevyčerpatelnou nápaditost. Po čtyřiceti letech činnosti, která jí vynesla nejedno ocenění, se Karonová odstěhovala do malého městečka - budoucího literárního Mitfordu, kde se věnuje už pouze literatuře.

Obal knihy Mitfordské jesličky

Ve svém sedmém titulu (opět z nakladatelství Vyšehrad) nás autorka znovu zve do idylického světa, kde se lidé vzdor svým starostem a trápení snaží spolu vycházet, zvlášť v době tajuplného očekávání Vánoc. Je to především příběh otce Tima a jeho předvánočního objevu - starých a silně poškozených jesliček. Laskavý pastor to však považuje za výzvu a přes svou manuální nešikovnost se začne potýkat s pastýři, ovečkami, anděly, až po samotné božské dítě na slámě. Odvážně míchá barvy, tu přidá ucho, tam křídlo - kam se ale poděl rozbitý anděl? Co se to propána děje v mitfordském starožitnictví a jak dopadne knihkupectví Happyend s tím zářícím vánočním stromkem za okny? Bude to pěkná fuška, než se objeví na římse krbu tři králové před Jezulátkem nebo vytoužená šperkovnička pro Rózu.

V líbezném vánočním příběhu - napsaném ke cti a slávě dítěte Emmanuela, Boha s námi - se setkáme se všemi postavami z předchozích dílů, a to v čase, kdy se lidé uspěchaného a nesoustředěného světa většinou vracejí do krajiny dětství, ať už ve vzpomínkách nebo se svými blízkými. A nesnaží se odbývat své zážitky co nejrychleji, aniž by se pozastavili a zamysleli. Mitfordské společenství s laskavým humorem ukazuje cestu a zasahuje člověka nejen v tom citlivém období, kdy myslí víc na druhé než na sebe. V tom všem spočívá kouzlo autorčina zručného pera, prozrazujícího jemnost, vtip a hlavně lásku k lidem, jež je očividnou zárukou úspěšnosti jejích knih. Ještě je třeba dodat, že Mitfordské jesličky neméně zručně a s citlivostí k tématu přeložila Vlasta Hesounová.

Literární matiné je pořad, který na svých vlnách vysílá ČRo České Budějovice. Internetovou podobu celého pořadu najdete zde.

autor: Karla Ladwigová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.