Místa a jména. Hrdinové bitev

03386046.jpeg

On-line do čtvrtka 28. května 2015.

Poslouchejte na Vltavě od 18. května 2015 vždy ve 12:50. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také v jednom článku na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


Poprvé s Homérem na bojišti u Tróje, na něž shlíží Zeus z vrcholu posvátné hory Ídy. Podruhé u památníků řecko-perských válek, na nichž jsou do kamene vytesány verše k uctění těch, kteří padli. Seznámíme se ale i s polemikou, která se v antickém Řecku vedla o smyslu takových kamenných stél.

Třetí bitevní pole je pláň mezi Francií a Španělskem, kde se odehrála rozhodující bitva slavného středověkého eposu Píseň o Rolandovi. V tomto boji, který se neobešel beze lsti a zrady, zvítězila Francie nad Hispánií a s ní i křesťanství nad pohanstvím. Čtvrté a páté bojiště jsou bojišti první světové války, od jejíhož propuknutí letos uběhne sto let.

Richard Weiner se ve svých verších děsí bezcitnosti, s jakou se obilná pole mění v pole válečná, a italský básník Giuseppe Ungaretti píše na italské frontě své verše přímo na bojišti. Richardu Weinerovi bylo v roce 1914 třicet a Giuseppe Ungarettimu dvacet šest let, oba měli to štěstí, že tuhle válku přežili.


Účinkují: Jiří Štěpnička, Hynek Chmelař a Eva Leimbergerová

Připravili: Eliška Luhanová, Robert Roreitner, Matouš Jaluška, Josef Hrdlička, Martin PšeničkaRežie: Jaroslava Šiktancová

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby