Místa a jména. Coleridgova mořská krajina

03402759.jpeg

On-line do úterý 16. června 2015.

Poslouchejte na Vltavě od 8. června 2015 vždy ve 12:50. Po odvysílání se jednotlivé díly četby objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


Odysseus byl jedním z nejslavnějších hrdinů Trojské války. Ze svého ostrova Ithaka, ležícího poměrně daleko na západě od pevninských břehů Řecka, to měl do Tróje nejdál. Mnohem dál to ale měl z Tróje domů, moře ho drželo celých deset let a dobrodružství, která za tu dobu prožil, zapsla Homér v eposu Odysseia. Dnes bychom řekli, že to je dobrodružné čtení v žánru fantasy...

Dějištěm hrdinských skutků je průliv Helléspontos, novodobé Dardanely, jež oddělují asijskou pevninu od evropské, dnes Turecko od Řecka. Tam se odehrává příběh nočních plaveb hrdiny Leandra za jeho milou Héró. Dardanely však jsou i místem novověkého hrdinství: stejnou trasu uplaval anglický romantický básník George Gordon Byron 3.květa 1810. Byron byl vášnivým zastáncem řeckého boje za osvobození od Turků a v Řecku (nikoli však následkem plavby přes Hellespont) nalezl také svou smrt.

Mezi jazyky, které jsou spojené s mořem a námořnictvím, zaujímá přední místo portugalština, kterou se mluví nejen v malém Portugalsku, ale také v obrovité Brazílii. Brazilský básník a zpěvák Vinicius Moraes oslovuje hrdinu rybáře. Zatímco námořníci se vydávají na moře, aby ho přepluli a možná se už nikdy nevrátili, rybář vyplouvá každý den, a každý den se také vrací. Námořníci jednoho dne přivezou ze zámoří nevídané poklady; ale rybář musí ke své obživě lovit ryby dennodenně. I on se přitom vystavuje nebezpečí.

Řecký básník Archilochos z Paru je v 7. století snad prvním Řekem, který před hrdinstvím v boji dával přednost bohémskému životu. Na místo zápasu muže proti muži stavěl zápas člověka s vlastním životem, který má podobu plavby po nekonečném moři, kde se vše může změnit v jediné vteřině.

Walt Whitman, bard americké poezie druhé poloviny 19. století, byl doma v New Yorku, konkrétně na ostrově Long Island. Odtud zpíval své širokodeché litanie k moři. Oceán je pro něj hrdinou, který život chrání, ale také bere.


Účinkují: Hynek Chmelař a Jiří Štěpnička

Připravili: Eliška Luhanová, Robert Roreitner, Světlana Ondroušková, Andrea RaušerováRežie: Jaroslava Šiktancová

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby