Místa a jména

03541577.jpeg

On-line do čtvrtka 14. ledna 2016.

Poslouchejte na Vltavě od 4. ledna 2016 vždy ve 12:50. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví v jednom článku také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


V prvním pořadu se dozvíme, že nejen dobrá báseň, ale také vyprávění nebo starý atlas umí podnítit snění o místech, která dosud neznáme, a často jsou naše představy mnohem bohatší než skutečnost, protože mnohdy právě ony představy dodávají skutečnosti kouzlo.

Jména míst. Připravil Josef Hrdlička. Účinkují Hynek Chmelař, Kamil Halbich a Jaroslav Plesl.

02311845.jpeg

S americkým bardem Waltem Whitmanem se oddáme erotickým vlnám oceánu, o němž básník zpívá ve svých rozmáchlých verších, jež inspirovaly Otokara Březinu.

Walt Whitman: Mořské vlny erótu. Připravila Andrea Raušerová. Účinkují Hynek Chmelař, Jan Holík a Ewan McLaren.

Na počátku 20. století na východním pobřeží Ameriky vyrostl Gloucester. Chudé rybářské město, které se roku 1923 stane domovem malého Charlese Olsona, jednoho z nejvýraznějších novoanglických básníků. Gloucester se pro Olsona stane jeho básnickým prostorem.

Charles Olson o Gloucesteru. Připravil Tomáš Roček. Účinkují Hynek Chmelař a Jan Bidlas.

Americká básnířka Marianne Moorová píše, že moře je sběratel a přirovnává je k hrobu. Mořský svět je ale i krásný a vše pomíjivé i věčné se tu setkává v podivuhodné harmonii.

03541579.jpeg

Moře je sběratel - poezie Marianne Moorové. Připravil Martin Pšenička. Účinkují Hynek Chmelař a Marie Štípková.

S básníkem Jorge Teillerem se vypravíme vlakem na chilský venkov. Do vnitrozemského kraje, který osídlili zejména němečtí přistěhovalci, a který má i díky železnici atmosféru velmi podobnou evropské.

Vlakem na chilský venkov a zase zpátky. Připravil Michal Špína. Účinkují Hynek Chmelař a Jaroslav Plesl.


Režie: Jaroslava Šiktancová

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby