Miroslav Krobot oslavil sedmdesátiny. Poslechněte si jeho Poučení

15. listopad 2021

Poslechněte si text z knihy Nečíst výrazného divadelního režiséra, dramatika a herce Miroslava Krobota, dlouholetého šéfa legendárního Dejvického divadla. Premiéru najdete on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Petr Stach
Připravila: Vladimíra Bezdíčková
Režie: Izabela Schenková
Premiéra: 15. 11. 2021

Miroslava Krobota (nar. 12. listopadu 1951) už odmala zajímalo divadlo. Režii vystudoval na brněnské JAMU a začal působit v Západočeském divadle Cheb. Zde si poprvé vyzkoušel postupy autorského divadla. Úspěchů se dočkal i v Národním divadle, Divadle Vítězného února v Hradci Králové nebo v Realistickém divadle v Praze.

Od roku 1991 vyučoval na katedře alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU. Dlouhou dobu byl uměleckým šéfem Dejvického divadla, kam tehdy přivedl celý svůj absolventský ročník z divadelní fakulty a ten stal základem nového divadelního souboru. Po několika letech se z této scény stává jedno z nejnavštěvovanějších pražských divadel. Mezi Krobotovy nevýznamnější režie v Dejvickém divadle patří např. Oblomov, Tři sestry, Hamlet nebo Muž bez minulosti, který získal Cenu Alfréda Radoka jako inscenace roku 2010.

Na filmové půdě Miroslav Krobot herecky debutoval rolí otce v tragikomedii Petra Zelenky Příběhy obyčejného šílenství. Zlomovým filmem na mezinárodním poli byla hlavní role v mystickém dramatu Muž z Londýna. Dále hrál například v animovaném oceňovaném filmu Alois Nebel, v komedii Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka, s polskou režisérkou Agnieszkou Holland spolupracoval na televizní sérii Hořící keř a filmovém dramatu Přes kosti mrtvých. Věnuje se s úspěchem rovněž filmové režii.

Prózu Poučení z knihy Nečíst uvádíme u příležitosti autorových 70. narozenin. V režii Izabely Schenkové čte Petr Stach.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...