Miř vždycky mnohem výš, radil mi Jiří Kylián. Celý život jsem se tím řídila, říká tanečnice Nataša Novotná

22. září 2023

Když jí bylo pět, maminka jí dala na krasobruslení. Tam si jí ale vyhlédl taneční pedagog a ona se začala věnovat baletu. Toužila stát se primabalerínou, a tak na Janáčkově konzervatoři pilně pilovala klasickou techniku. Směr jejího života ale nadobro změnil Jiří Kylián. Věhlasný choreograf českého původu si jí v roce 1997 vybral do svého juniorského nizozemského souboru.

Po letech angažmá v Haagu sbírala zkušenosti u dalších špiček současného tanečního umění, třeba u Williama Forsytha, Matse Eka nebo izraelského tvůrce Ohada Naharina.

Co jí tak zaujalo na jeho taneční metodě gaga, kterou začala vyučovat v České republice? Proč se s hvězdně rozjetou zahraniční kariérou rozhodla vrátit domů? A proč by měl být choreograf dobrý psycholog? I o tom mluvila ve Vizitce s Markétou Kaňkovou.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.