Minutová hra Jana Duchka Přímý přenos z Elsinoru bodovala na festivalu Prix Marulić

02161107.jpeg

Český rozhlas si přivezl cenu z mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Marulić 2017 na chorvatském ostrově Hvar. Druhé místo získala Minutová hra inspirována dílem Williama Shakespeara.

Český rozhlas hru v premiéře uvedl v rámci oslav 400. výročí jeho úmrtí v dubnu 2016. Vrcholnou tragédii Hamlet zpracovali autoři jako utkání, jehož dramatický průběh prožíváme díky sportovním komentátorům (v podání rozhlasových profesionálů Františka Kuny a Michala Jurmana). Text Jana Duchka pro rozhlasovou realizaci režíroval Vít Vencl.

Přímý přenos z Elsinoru

„Druhé místo v mezinárodní soutěži nás moc těší. Celý cyklus vznikl v roce 2012 a není opravdu jednoduché vymyslet autorsky a posléze i zpracováním, jak v tak krátkém útvaru do tří minut předvést posluchači dobrý námět, zpracování a i podání, aby to bylo srozumitelné. Tento úspěch potvrzuje onu pětiletou zkušenost a tedy i kvalitu projektu Minutových her," shrnuje význam ocenění pro Český rozhlas ředitelka Výroby Kateřina Konopásková. Mezi pětici nejlepších krátkých her se probojoval také Večírek autora Jiřího Jelínka a v kategorii Drama do finále postoupila autorská inscenace režiséra Davida Mairowitze Byl jsem Golem.

Festival Prix Marulić s mottem Old Texts Revisited se již více než dvě dekády soustředí na nové možnosti výkladu a zpracování dramatických, literárních i obecně kulturních zdrojů s datem vzniku před rokem 1921 (kdy byla uvedena první rozhlasová hra). Letošní ročník se na chorvatském ostrově Hvar konal ve dnech 20. – 25. května.

TEXT HRY:
Komentátor 1: Vážení posluchači, hlásíme se vám živě z hradu Elsinor.
Komentátor 2: ... Gertruda na Claudia, Claudius na Gertrudu, a pozor Král zůstává nehybně ležet na zemi, to není dobré, evidentně bude nutné střídat... Byl to faul nebo nebyl?
Komentátor 1: Hamlet se tam ještě pokouší hrát divadýlko... ale teď už pozor na Hamleta, který provádí nečekaný výpad, Polonius je však v závěsu, situace je teď trochu nepřehledná je tam skrumáž, co nám z toho jen vypadne... a vypadl nám Claudius! Ne, není to Claudius, je to Polonius.
Komentátor 2: Gertruda počítá do deseti, jedna, dvě, tři... ale Polonius nevstává...
Komentátor 1: Hlavní aktér dnešního dramatu Hamlet už se zatím rychle vrací zpátky do útoku, cestou si ještě ohmatává lebku a hledá Ofélii, která mezitím poněkud utonula v nepřátelském obležení.
Komentátor 2: Hamlet tedy musí jít sám, proti němu Laertés. A vypadá to na souboj jeden na jednoho, je to na ostří meče... Aj! to byl jedovatý výpad... a následuje nepříjemné střetnutí, Laertes s Hamletem oba padají, zřejmě se vzájemně zranili.
Komentátor 1: Domácí pískají a skandují na adresu Claudia, aby se šel bodnout. Ze střídačky to pozoruje již evidentně otrávená Gertruda a hra končí, neboť na scéně už není nikdo, kdo by hrál.
Komentátor 2: Předáváme slovo zpět do studia.

Premiéra 23. 4. na Vltavě

Dramaturgie: Klára Novotná
Režie: Vít Vencl
Mistr zvuku: Tomáš Gsöllhoffer
Zvuková spolupráce: Petr Šplíchal
Produkce: Dana Reichová

Osoby a obsazení:
Komentátor 1 Michal Jurman
Komentátor 2 František Kuna