Ministerstvo zahájilo proces vyhlášení CHKO Krušné hory, bude největší v Česku

30. červenec 2024 14:05

Největší audioportál na českém internetu

Krušné hory (ilustrační foto) | Foto: Jana Strejčková, Český rozhlas

Některá města a obce jsou proti vzniku CHKO. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Monika Červená

Ministerstvo životního prostředí zahájilo proces vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Krušné hory. S navrženou rozlohou zhruba 1200 kilometrů čtverečních bude největší v Česku.

Krušné hory, které zahrnují unikátní přírodní prostředí včetně mokřadů a rašelinišť, jsou v současné době jediným pohořím v zemi, které postrádá ucelenou ochranu. Ministerstvo plánuje oficiálně vyhlásit CHKO přibližně v polovině roku 2026, po dohodě s většinou měst a obcí v regionu.

Pohoří Krušných hor patří k několika málo oblastem v České republice, které nejsou pokryty plošnou ochranou navzdory své výjimečné krajině. Po několikaletých jednáních Ministerstvo životního prostředí, ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny (AOPK), zahájilo kroky k ochraně tohoto území. Proces zahrnoval složitá jednání se všemi zúčastněnými stranami, včetně místních samospráv a úřadů, a byl zaměřen na sladění potřeb ochrany přírody s možnostmi rozvoje regionu. Jak uvedl náměstek hejtmana pro životní prostředí Karel Jakobec, klíčovou prioritou bylo zajistit, aby ochrana přírody neomezovala rozvoj měst a obcí.

Navržená oblast CHKO Krušné hory zahrnuje mnoho přírodních pokladů, včetně národních přírodních rezervací, přírodních památek, ptačích oblastí a lokalit spadajících pod evropský program Natura 2000. Mnohé z těchto území jsou už chráněna jako maloplošná chráněná území, ale vytvoření CHKO má zajistit jejich ucelenou a koordinovanou ochranu. Cílem je zachovat a zlepšit ochranu unikátních přírodních hodnot tohoto regionu pro budoucí generace.

Krušné hory, které se rozkládají na území dvou krajů, se stanou nejrozsáhlejší CHKO v České republice. Území zahrne oblast od Kraslic po Petrovice u Ústí nad Labem a bude rozděleno do čtyř zón s různými stupni ochrany.

Aktuálně probíhá 90denní lhůta, během níž mohou města, obce, kraje a vlastníci nemovitostí podávat námitky. Tyto připomínky budou zpracovány do konce roku 2025. Následně budou připraveny nezbytné dokumenty, včetně nařízení vlády o vyhlášení CHKO, hodnocení dopadu regulace (RIA) a vyhlášky Ministerstva životního prostředí o zónách CHKO.

autoři: Monika Červená , nkr