Minimalistický prostor. Studijní a dokumentační centrum Norbertov propaguje moderní českou architekturu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ukázka z výstavy z minulých let: Božena Rothmayerová a Alice Masaryková. Svěřenkyně a mentor 1926–1939

Už jste navštívili Müllerovu nebo Rothmayerovu vilu, ale chtěli byste se o moderní pražské meziválečné a poválečné architektuře, bytové kultuře nebo životním stylu dozvědět ještě víc? Pak zamiřte do Studijního a dokumentačního centra Norbertov ve Starých Střešovicích, které mimo jiné pořádá výstavy úzce spjaté s Müllerovou a Rothmayerovou vilou, tematické přednášky nebo vycházky.

„Začátek centra sahá až do 60. let minulého století. Tehdy se paní Milada Müllerová, původní investorka Müllerovy vily, manželka hlavního investora Františka Müllera, snažila, aby v jejím domě vzniklo muzeum architekta Adolfa Loose a muzeum rodiny Müllerů. Vytvářela seznamy, které následně posílala různým osobnostem s cílem, aby tento dům byl zachován jako památka moderní architektury. Jedním z jejích přání bylo, aby v domě vzniklo také studijní a dokumentační centrum,“ vypráví Maria Szadkowska, vedoucí Centra památek moderní architektury Norbertov, které je pod záštitou Muzea hl. m. Prahy. Ke vzniku centra nakonec došlo v 90. letech.

Současná výstava Krása pro ženu stvořená

Dcera Milady Müllerové pak dům prodala městu Praha, a to pověřilo jeho správou Muzeum hl. m. Prahy, které připravilo projekt obnovy a restaurování domu a zřídilo v prostorách Müllerovy vily i studijní a dokumentační centrum. Kvůli rozšiřování sbírky však bylo později přesunuto právě do prostor na Norbertově. Zde se nyní nachází také galerie, ve které pořádají výstavy tematicky spjaté jak s Müllerovou, tak Rothmayerovou vilou. O galerii Maria Szadkowska říká: „Prostor byl adaptován dvojicí významných architektů. Bronislav Stratil a Jan Roháč pojali prostor na naše přání velmi minimalisticky. Jde o malý prostor, bylo tedy třeba vytvořit vhodné podmínky pro výstavy v něm prezentované.“

Ukázka z výstavy z minulých let: Božena Rothmayerová a Alice Masaryková. Svěřenkyně a mentor 1926–1939

Následně si prohlížíme současnou výstavu galerie nesoucí název Krása pro ženu stvořená. Jedná se o kolekci lidových čepců z různých oblastí Slovenska. „Zaujala nás právě originalita čepců. Jednotlivé čepce jsou unikátní. Každý byl vytvořen pro konkrétní dívku a situaci, ve které se zrovna nachází, např. před provdáním, po provdání, pro účel konkrétní svatby nebo zasnoubení,“ vypráví Maria Szadkowska. „Dozvěděly jsme se, že všechny ženy uměly vyšívat. Veškeré čepce si samy vyšily. Ty hodiny neuvěřitelné práce jsou v dnešní době naprosto nepředstavitelné. Není možné, abychom věnovaly tolik času, tolik zimních večerů vyšívání. Jde o zcela odlišnou práci s časem,“ říká Markéta Othová, fotografka a grafička podílející se na vizuální podobě výstav.

V březnu 2020 bude aktuální výstava končit a následující období bude věnováno Adolfu Loosovi, jeho životu a tvorbě. Rok 2020 je totiž 150. výročím jeho narození. Kromě nové výstavy jsou plánovány opět přednášky, semináře, dílny vedené odborníky a také tematické vycházky.

PRAKTICKÉ INFORMACE

Otevírací doba: Každé úterý, čtvrtek a o víkendu od 10 do 18 hodin

Vstupné: Plné 20 Kč, děti do 6 let zdarma, návštěvníci po předložení vstupenky z Müllerovy nebo Rothmayerovy vily v den návštěvy také zdarma, na přednášky 60 Kč

Cesta: Vystoupíte na tramvajové zastávce Ořechovka, následně asi 4 minuty pěšky.

Další informace: Momentálně se v galerii koná výstava lidových čepců s názvem Krása pro ženu stvořená. Nejbližší přednáška na téma Lubomír a Čestmír Šlapetové – život a dílo se uskuteční 9. 12. od 17 hodin.