Mimořádné vysílání hry Jiřího Dienstbiera Příjem

11. leden 2011

V těchto dnech nás dostihla smutná zpráva o smrti politika, publicisty, a hlavně statečného odpůrce komunistického režimu v éře normalizace Jiřího Dienstbiera. Málo se ví, že Jiří Dienstbier se v éře samizdatu projevoval i jakou autor literární. V roce 1984 napsal aktovku Příjem a dějově v ní navázal na populární Audienci Václava Havla. Spisovatel a disident Ferdinand Vaněk se tu setká opět s užvaněným pivovarníkem Sládkem, tentokrát v pochmurném prostředí komunistického kriminálu. Tuto hru vysíláme mimořádně v úterý 11. ledna ve 21.30 jako vzpomínku na jejího autora. V režii Ivana Chrze uslyšíte v postavách populárního dua Vaněk – Sládek Jiřího Lábuse a Michala Pavlatu.

Jiří Dienstbier dedikoval v roce 1984 svoji aktovku Příjem Václavu Havlovi „k prvnímu společnému roku na svobodě“. Dienstbier se v ní podle vlastních slov nechal inspirovat „Audiencí a společným pobytem v místech, kde život odkládá společenskou masku“. Dějově navazuje hra na starší Havlovu hru Audience. Trampoty pronásledovaného spisovatele Sládka s komunisty vrcholí Vaňkovým uvězněním. Po příjezdu do věznice musí Vaněk projít povinnou procedurou, takzvaným příjmem. Ke svému překvapení se u příjmu setká s žoviálním a užvaněným pivovarníkem Sládkem, který si tu odpykává trest za hospodářský přečin. Místo piva, které teklo proudem v Audienci, mu Sládek sice nalévá slabší nápoje: čaj a kávu, ale budete příjemně překvapeni, jak se Dienstbierovi podařilo „trefit“ obě známé postavy s jejich charakteristickými „hláškami“. Hra je i pozoruhodná užitím vězeňského žargonu a znalostí vězeňských poměrů. Opravdové znalce nepochybně potěší dosud neznámá fakta o dalších osudech legendárního pivovarského dělníka Šerkezyho.

autor: Hynek Pekárek
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.