Mimořádné nepřístupné architektonické dílo. Gravitační přehradní nádrž Klíčava u Zbečna fascinuje konstrukčním řešením
Plány vodohospodářského komplexu vypracoval architekt Oskar Oehler (1904–1973), v jednom z ateliérů pražského Stavoprojektu na začátku roku 1949. Na celku, kterému věnoval značnou pozornost, není fascinující pouze vizuální podoba, ale i konstrukční řešení hal krytých skořepinovými klenbami. Právě v nich viděli stoupenci poválečné monumentální architektury jeden z mnoha výrazových prostředků, pomocí nichž chtěli překonat apriorně materiální vědecký funkcionalismus.
Úpravna vody představuje soubor rozličně pojatý, avšak vizuálně sjednocený komplex, sloužící k přeměně užitkové vody v pitnou. Tento očistný proces, jemuž Oehler přikládal až metafyzický význam, se přímo odrazil v architektonickém řešení jednotlivých sekcí. Proto halu, kde probíhá filtrace, koncipoval nejvýtvarněji.
Takřka sakrální vzezření vnitřního prostoru této oválné rotundy architekt umocnil motivem železobetonového sloupoví nesoucího žebra skořepinových kleneb, což mu umožnilo prosvětlit provoz předsazeným pásovým oknem. Fascinující halu, dominantu areálu úpravny vod, propojil s neméně působivým křídlem, v němž je voda okysličována. V motivu komunikačního krčku zakončeného zastřešenou lávkou, zazněl v Oehlerově tvorbě zřejmě poprvé a naposled dozvuk funkcionalismu, inspirovaného architekturou velkých zaoceánských parníků.
Související
-
Nejsilnější stránky současné architektury? Hledejme je například v drobných realizacích
Proč právě u nich na příkladu jedné přístavby vysvětlí historik umění Jakub Potůček.
-
Funkcionalistické drážďanské sídliště Trachau jako inspirace pro naši památkovou péči
Půvab obytného komplexu Trachau v Drážďanech, postavené v roce 1909 podle anglického vzoru, spočívá v mnoha faktorech.
-
Extrémní ceny a design. Současná česká bytová výstavba nenabízí víc, než její předchůdkyně z 60. let
Představte si, že váš mobil stále umí jen to, co třeba legendární Motorola mr 30 v časech Eurotelu. Ano, zní to absurdně, ale tak žalostně málo toho dnešní bytovky dokážou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka