Miloš Urban: Ester a rasisti

On-line do pondělí 29. června 2015.

Poslouchejte na Vltavě 23. června 2015 v 9:30. Po odvysílání se povídka objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do pondělí 29. června 2015.


V programové řadě Kabinet se mezi českými spisovateli, kteří přispěli do souboru povídek Milionový časy (kniha vyšla na podporu humanitární organizace ADRA) objevuje i Miloš Urban.

Autor je ročník 1967, vystudoval moderní filologii na katedrách anglistiky a nordistiky na Filosofické fakultě UK v Praze. Vydal několik románů, novel a sbírku povídek; jeho knihy byly přeloženy do němčiny, španělštiny, holandštiny, maďarštiny, ruštiny a italštiny. Napsal také divadelní hry (Trochu lásky a Nože a růže) a knihy povídek. Je překladatelem z angličtiny a redaktorem v nakladatelství Argo.

Soupis jeho díla představuje 13 vydaných románů, z nichž poslední, Přišla z moře, je thrillerem z prostředí regionálních novin a zbohatlých tříd v Anglii, kterou dobře zná z let, kdy část dětství trávil na československé ambasádě v Londýně.

Román Miloše Urbana Hastrman obdržel Cenu Litera za prózu. Kniha Pole a palisáda vznikla jako první český příspěvek do mezinárodního projektu Mýty, iniciovaného britským nakladatelstvím Canongate, a byla v české verzi této edice nejúspěšnější (vyšla také jako audiokniha, namluvená Josefem Somrem).

Miloš Urban je autorem próz se strhujícím dějem, plných fantaskních i dekadentních prvků. Nejtajemnější z nich, Santiniho jazyk, byl zfilmován pro Českou televizi. Příběhy se odehrávají vesměs v minulosti, je v nich však ukrytý postoj k současnému dění (v Sedmikostelí drastický vpád developerů do Prahy, v Hastrmanovi těžba kamene ve Středohoří, ve Stínu katedrály spor o vlastnictví katedrály atd.) Povídka Ester a rasisti je však zcela současná a s lehkým nadhledem se zabývá otázkou občanské korektnosti.


Čte: Daniela Kolářová

Autor: Miloš Urban Připravila: Alena ZemančíkováRežie: Yvona Žertová

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby