Miloš Rejnuš: Urhamlet. O věčném etickém konfliktu mezi poznanou pravdou a pragmatickými zájmy politiky

24. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Urhamlet

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Námětem rozhlasové hry Miloše Rejnuše Urhamlet je fiktivní prehistorie Shakespearova Hamleta. Jak by vypadal soud vyšetřující události, které vedly k dějům opsaným ve slavné tragédii? V rozhlasové inscenaci Josefa Melče z roku 1969 uslyšíte jako Hamleta Jiřího Ornesta, jeho matku Gertrudu hrála Vlasta Chramostová a v roli zrádného Claudia se představil Otakar Brousek. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Osoby a obsazení: Soudce (Josef Chvalina), Gertruda (Vlasta Chramostová), Claudius (Otakar Brousek st.), Marcellus (Karel Vlček), Hamlet (Jiří Ornest), Duch jeho otce (Karel Houska), dále účinkují: Jaroslav Raušer, Ilja Prachař, František Krahulík, Jiří Hurta, Dana Syslová, Vlastimil Hašek, Karel Hlušička, Vladimír Hlavatý, Oldřich Musil, Bořivoj Navrátil a Miloš Hlavica
Dramaturgie: Karel Tachovský
Hudba: Václav Zamazal
Režie: Josef Melč
Natočeno: v roce 1969

Miloš Rejnuš, brněnský historik a bohemista, je nepřehlédnutelnou osobností české rozhlasové hry konce 50. a začátku 60. let. Přestože tragicky zahynul v pouhých 32 letech, napsal hned několik významných rozhlasových her, které záhy pronikly i do zahraniční. Mezi jeho texty, které nikdy nepostrádaly společensko-kritický morální apel, patří například Kapitánovy bomby (1957), Příběh středního záložníka (1958), Tři setkání s Antonínem Dvořákem (pro ml., 1960), Letos nad Rýnem (Bratislava 1961), Nejkrásnější dny života (Bratislava 1963) a Ovidiův návrat (1963). Posmrtně byly v rozhlase uvedeny hry Život s hudbou (1965), Děsně moc práce (1966), Urhamlet (Westdeutscher Rundfunk Köln 1967; u nás natočeno 1969, vysíláno 1990) a Nezapomenutelný večer (1975, závěr dopsala manželka Božena Rejnušová).

Vlasta Chramostová, snímek z natáčení v 50. letech.

Své rozhlasové hře Ovidiův návrat stačil dát Miloš Rejnuš divadelní podobu, v případě Urhamleta, který se pro divadlo hodil neméně, už jevištní úpravu udělat nestačil. Volnou divadelní adaptaci nakonec s úspěchem napsal básník Václav Renč a opatřil ji titulem Královské vraždění, respektive Jed z Elsinoru.

K napsání Urhamleta, druhé hry ze zamýšleného triptychu o vraždách státníků, inspirovala dramatika smrt prezidenta Kennedyho v listopadu 1963. Zdánlivě je Urhamlet (Prahamlet) jen dramatickou fantazií o tom, jak by asi vypadalo vyšetřování události, z níž vychází Shakespeare ve svém Hamletovi. Ve skutečnosti se tu ovšem v shakespearovském hávu odehrává věčný etický konflikt mezi poznanou pravdou a pragmatickými zájmy politiky.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...