Miloš Haase uvádí Miloslava Kabeláče a Ivanu Loudovou: Tři skladby ze zrušeného koncertu

11. duben 2021

Miloslav Kabeláč patří mezi naše nejvýznamnější české skladatele druhé půle dvacátého století. Byl také výjimečným hudebním pedagogem a prvním hudebním režisérem v Československém rozhlase.

V sedmdesátých letech Kabeláč s předními hudebními teoretiky i zvukovými techniky pořádal seminář o elektroakustické hudbě. Právě na něm se český architekt, skladatel a hudební publicista Miloš Haase poprvé setkal se svou budoucí ženou, skladatelkou Ivanou Loudovou, se kterou žil až do její smrti v roce 2017.

Program
Miloslav Kabeláč: Partita piccola pro sólovou flétnu
Miloslav Kabeláč: První a třetí ricercar z Osmi ricercarů
Ivana Loudová: Planeta ptáků II. Meditace pro housle a elektroniku. Památce Oliviera Messiaena
Ivana Loudová a Miloš Haase: Res Humana Elektroakustická kompozice, věnováno Miloslavu Kabeláčovi

A právě Miloš Haase připravil loni na podzim ve spolupráci s PKF – Prague Philharmonia koncert složený z děl Miloslava Kabeláče, Ivany Loudové a vlastních skladeb. Ten se z všeobecně známých důvodů nejprve přesunul a poté zcela zrušil.

Český rozhlas Vltava se ve spolupráci s PKF – Prague Philharmonia rozhodl natočit tři skladby ze zrušeného koncertu. Tyto skladby uslyšíte v rozhlasové premiéře, s Milošem Haasem jako hostem.

autoři: Jiří Slabihoudek ,
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová