Milan Uhde: Vklad, který ve mně zanechala Charta 77

Esej českého dramatika. On-line k poslechu do středy 25. ledna 2017.

Sběr podpisů pod Chartu 77 mělo na starosti jen několik lidí. Kromě Pavla Kohouta sbíral podpisy i disident Jiří Müller, který zazvonil mimo jiné na dveře dramatika a spisovatele Milana Uhdeho. "Chartu jsem podepsal ze zoufalství nad postavením umlčeného autora. Byl to pro mě výkřik, na solidaritu jsem tenkrát ještě nemyslel." Povinnost, kterou mají svobodní a svobodomyslní občané vůči lidem zavrženým neomezenou státní mocí, si Milan Uhde uvědomil až později... Poslechněte si jeho esej o událostech kolem Charty 77,

Nešťastně šťasten – tato dvě slova si vypůjčil spisovatel Milan Uhde od básníka Františka Halase, když chtěl stručně charakterizovat svůj dosavadní život. Jsou to také závěrečná slova více než 600stránkových pamětí dramatika, disidenta, ministra kultury a autora slavné Balady pro banditu. V eseji vzpomíná na zážitky spojené s Chartou 77.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Prozaik, dramatik a publicista Milan Uhde se narodil 28. července 1936 v Brně, absolvoval obor čeština – ruština na brněnské filozofické fakultě. V letech 1958–1970 byl redaktorem literárního časopisu Host do domu. Přispíval rovněž do Rovnosti, Literárních novin, Plamene, Kultury, Kulturní tvorby a dalších periodik. V letech 1972–1989 nesměl pod svým jménem publikovat. Po převratu byl v letech 1990–1992 ministrem kultury ve vládě České republiky, v letech 1992–1996 předsedou Poslanecké sněmovny, 1996–1997 předsedou poslaneckého klubu ODS, od roku 1998 je spisovatelem ve svobodném povolání. Působí jako externí učitel na JAMU v Brně a na Literární akademii v Praze.

Čte: Alfred Strejček

Autor: Milan Uhde Režie: Jaroslav Kodeš

Natočeno v roce 2016.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura