Milan Šimečka: O prvenstvích našeho století

Kapitola z knihy Kruhová obrana. On-line k poslechu do čtvrtka 3. listopadu 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Text knihy Kruhová obrana byl napsán jako osobní výzva lidem v totalitním státě, jako povzbuzení pro ty, kteří mohou díky velkým dějinám propadnout panice, že se jejich osobní dějiny v tom obrovském tlaku rozpadnou.

Kniha byla napsána před rokem 1989, v normalizační šedi sovětského komunismu. Přesto je mnohé z této knihy platné obecně. I dnes je strategie kruhové obrany jednou z možností, jak si chránit svoje sny a životy. Nenechat se semlít, semknout se kolem věcí, které je pro důstojnost lidského života nutné ubránit.

Milan Šimečka (1930-1990 byl český a slovenský filosof a literární kritik. Vystudoval českou a ruskou literaturu na filosofické fakultě v Brně, poté se stal odborným asistentem na Komenského univerzitě v Bratislavě, odkud v roce 1958 odešel na VŠ múzických umění, kde se i habilitoval. Byl členem KSČ a na uvedených školách vyučoval marxistickou filozofii. V roce 1970 byl pro své postoje nucen opustit univerzitní půdu a pracovat v manuálních profesích. V roce 1981 byl v akci StB "Francouzský kamion" obviněn za údajný trestný čin podvracení republiky a vzat do vyšetřovací vazby v Bratislavě a v Praze-Ruzyni, kde byl držen po celý rok. Po listopadu 1989 se stal předsedou Rady konzultantů prezidenta Václava Havla.


Čte: Jiří Ornest

Režie: Jana Knitlová

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby