Milan Kundera si nasazuje Falešný knír. Stejnojmenný román je podvratným dárkem k výročí spisovatelova narození
Velikonoční pondělí byl apríl a také den nedožitých 95. narozenin Milana Kundery. Jako literární postavu ho ve své knize aprílovým způsobem oživil Karel Zeithaml.
Slavný spisovatel českého původu, který žije ve Francii, se chrání před dotěrnými fanoušky a novináři tak, že si nasazuje falešný knír. Tedy aspoň ve stejnojmenné knize, která oživuje Milana Kunderu coby literární postavu v kulisách odkazů na vlastní dílo. Redaktorka Šárka Jančíková se autora skrytého pod pseudonymem Karel Zeithaml ptala, co ho motivovalo k napsání kunderovského pastiše, jakými nápady ho naplnil a co by na to říkal objekt jeho zájmu.
Související
-
Ostře sledovaný Hrabal. Oslavy 110. výročí jeho narození připomínají i jeho kumpány a souputníky
Kudy se vydat ve šlépějích autora Příliš hlučné samoty, Postřižin, Něžného barbara, Perliček na dně nebo trilogie Svatby v domě, v níž je Libeň obzvlášť výrazně zachycena?
-
Francouzi nám ji mohou závidět. V Brně vznikla unikátní knihovna Milana Kundery
Saša Michailidis se ptá ředitele Moravské zemské knihovny Tomáše Kubíčka a zpravodaje ČRo ve Francii Martina Baluchy.
-
Práce spisovatele je z padesáti procent taktika: Milan Kundera z českého i francouzského pohledu
Hledání Milana Kundery mezi Prahou, Brnem a Paříží. Jaká je reflexe jeho díla i osobnosti z českého a francouzského pohledu? Co říká Kunderův příběh o Evropě 20. století?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.