Milan Kundera: Jakub a jeho pán

11. květen 2013
Milan Kundera

Kdo asi tam nahoře píše naše životy na zemi? Je to dobrý nebo špatný básník? To jsou otázky, které si kladou během svého putování protagonisté slavné komedie Milana Kundery Jakub a jeho pán.

Její rozhlasový snímek vznikl v roce 1996 v tehdejší brněnské literárně dramatické redakci v úpravě a režii Milana Lasici. V česko-slovenské verzi uslyšíte v roli hlavních protagonistů Júlia Satinského jako Jakuba, Milana Lasicu jako Pána, Alenu Ambrovou v roli Hostinské. Rytíře Saint-Ouena ztvárnil Pavel Zatloukal, Vladimír Javorský markýze des Arcis a uslyšíte ještě mnoho dalších účinkujících.

Jakub a jeho pán, dramatická pocta Milana Kundery velkému Denisi Diderotovi, je melancholickou komedií o úskalích lásky. Vyrůstá z rozkoše vyprávění (a přerušování) líbezných milostných historek i kruťáckých intrik; je to oslava krásy lidské pošetilosti i jejího rubu – hořkosti z prázdnoty a opakování.

V nejistotě světa, na němž nevíme, kam jdeme, je Kunderova variace na Diderotův román Jakub Fatalista velikou poklonou Jakubovu a Pánovu přátelství. Režisér i úpravce Kunderova textu, Milan Lasica, využil možností, které vedle hry významů a i milostných dobrodružství nabízí i hra jazyková – slovenština obou protagonistů v kontrastu s češtinou ostatních účinkujících. Ale především – výkon slavné herecké dvojice vytvořil z postav Jakuba a Pána „jednu duši ve dvou hlasech“ a podtrhl tak cenu lidského porozumění ve světě, v němž „vpřed“ je doslova „všude“.

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby