Mike Bartlett: Smluvní vztahy. Komedie o metodách dnešní personalistiky

23. květen 2023

Britský dramatik a scénárista Mike Bartlett (*1980) ve velké nadsázce, ale o to trefněji vystihl metody personalistů, kteří vědomě překračují soukromou sféru zaměstnanců a porušují jejich základní lidská práva. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Osoby a obsazení: Nadřízená (Dana Černá) a Emma (Jana Stryková)
Dramaturgie: Hynek Pekárek
Překlad: Pavla Horáková
Režie: Lída Engelová
Natočeno: 2013

Bartlettova hra Smluvní vztahy je padesátiminutovou zkratkou, v níž autor s notnou dávkou černého humoru podává příběh, který v mnoha variacích prožívá mnoho lidí. Tématem jsou pracovní vztahy, konkrétně vztah zaměstnavatele a zaměstnance.

Hra se odehrává ve dvanácti scénách a vystupují v ní jen dvě postavy. Jsou jimi mladá zaměstnankyně Emma a bezejmenná nadřízená manažerka. Scény budované jako běžné pracovní rozhovory se záhy vyvinou v metaforický obraz manipulativního chování velkých korporací vůči zaměstnancům, které v některých detailech prolamují oblast privátního a pracovně-smluvní vztahy proměňují na nezdravou situaci, v níž si zaměstnanec z obav z možné ztráty existenční jistoty nechá ledacos líbit.

autor: Hynek Pekárek
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.