Michel Faber: Kniha zvláštních nových věcí. O víře a lásce dvou lidí, které od sebe dělí celý vesmír

9. říjen 2022

Misionář Peter se vydává na nejdůležitější cestu svého života: obyvatele vzdálené planety bude učit o Bohu. Se svou manželkou Beou si slíbí, že spolu zůstanou v co nejužším kontaktu a odloučení zvládnou. Příběh o víře a poutech mezi dvěma lidmi, které od sebe dělí mnoho světelných let, poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání. V hlavních rolích Ondřej Brousek, Magdaléna Borová a Helena Dvořáková.

Vzhledem k prezentovanému prostředí a charakterům postav obsahuje rozhlasová hra expresivní výrazy.
Dramatizace: Matěj Samec
Osoby a obsazení: Peter (Ondřej Brousek), Bea (Magdaléna Borová), Graingerová (Helena Dvořáková), Floresová (Jana Stryková), Tartaglione (Lukáš Hlavica), Taxikář (Václav Neužil), BG (Vasil Fridrich), Tuska (Justin Svoboda), Severin (Hanuš Bor), Stanko (Kajetán Písařovic), Komisaři USIC (Marek Holý, Tomáš Pavelka, Ivana Machalová, Annette Nesvadbová), USIC planeta (Aleš Procházka, Eva Hacurová), Milovnice Ježíše (Ivana Uhlířová, Klára Oltová, Marcela Nohýnková, Anežka Šťastná, Eva Kodešová, Tereza Vilišová), Hlasy rádia (Jan Bumba, Lenka Novotná)
Dramaturgie: Lenka Veverková
Překlad: Viktor Janiš
Zvuk: Dominik Budil
Zvukový design: Jakub Rataj
Hudba: Matouš Hejl
Režie: Petr Mančal
Premiéra: 18. 9. 2022

Spisovatel Michel Faber, autor knih Kvítek karmínový a bílý či Pod kůží, v Knize zvláštních nových věcí přináší příběh z blízké budoucnosti, ve kterém však zkoumá něco přítomného, reálného, totiž stav člověka. Faber popisuje vztah dvou partnerů, jimž vzdálenost v podstatě znemožňuje vědět, co ten druhý prožívá.

Jak byste někomu vysvětlili pojmy slitování, odpuštění či boží láska? Peter se nechává pohltit novými úkoly, naplno se věnuje kázání a ve své víře je okolnostmi utvrzován. Na Zemi, kde zůstala Bea, se však odehrává jedna ekologická katastrofa za druhou, hroutí se sociální systém a nebezpečí konce světa je čím dál reálnější. Dosud pevná víra Peterovy manželky kolísá.

Čtěte také

Faber přináší podobenství o tom, jak velké škody může napáchat komunikační bariéra. Ačkoli si oba partneři pravidelně posílají hlasové zprávy, chtějí si naslouchat a sdělovat své zážitky, po čase zjišťují, že jejich vzájemné pouto je stále slabší, protože popisování a referování nenahradí společné prožívání. Bea i Peter málem ztratí domov, víru i příčetnost. Jedinou nadějí tedy i přes nevyhnutelné odcizení zůstává láska?

Faber Knihu zvláštních nových věcí psal v době, kdy mu na rakovinu umírala jeho žena. Příběh zobrazuje smrt jako metaforu nekonečné dálky, která nás dělí od milovaného člověka.

V rozhlasovém zpracování se stejně jako v knižní předloze nedočkáme rychlých akcí či soubojů, jak by možná mnozí čtenáři sci-fi očekávali, autor se vymyká žánrovým očekáváním a přináší do detailu vystavěnou studii křehkosti vztahu, ve kterém na nějakou chvíli zavládne pocit samoty.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související