Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea

13. leden 2015

Hostem Telefonotéky byl Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea.

Chcete nahlédnout do zákulisí nyní dlouhodobě uzavřeného Národního muzea? Zajímá vás, jak se dělá a co to vlastně znamená „rekonstrukce“ pro tak rozsáhlý muzejní komplex?

Co je pro generálního ředitele Národního muzea motivací i po téměř třinácti letech ve funkci? Nejen o tom mezi pěti linkami notové osnovy úterní Telefonotéky vyprávěl Dr. Michal Lukeš.

České Národní muzeum je unikátní díky velké „multioborovosti“, zastoupení přírodních i historických sbírek. Historická budova je velmi podobná budovám, ve kterých sídlí Kunsthistorisches Museum a Naturhistorisches Museum ve Vídni. Přál bych si, aby Národní muzeum bylo samozřejmě lepší než tyhle vídeňské stánky. Američané umějí dělat show, byznys, nabízejí muzea příjemná pro návštěvníky, Němci jsou zase precizní a umějí zacházet s technologiemi, Britové mají obrovskou tradici. My se snažíme si z každé té zkušenosti něco vzít…

Dr. Michal Lukeš se narodil v roce 1975 v Praze, vystudoval historii a slovakistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Již v době studií se vedle historie začal věnovat obecně otázkám kultury a popularizace vědy.

Působil v oboru divadla a od roku 2002 je generálním ředitelem Národního muzea, které se snaží maximálně otevírat veřejnosti a především ho kompletně zmodernizovat a proměnit na světové muzeum 21. století.

Archiv odvysílaných pořadů.

Spustit audio