Michal Lázňovský otevírá Případ Martina Guerra

23. září 2012

Neobvyklý případ dvojnictví, který se stal v malé vesnici v jihozápadní Francii v 16. století vešel do dějin evropské justice a přesto, že zůstal zachován v soudních protokolech, vzbuzuje dodnes mnoho otázek. Jeho dramatické zpracování přináší nový rozhlasový dramatický seriál Michala Lázňovského. První část třídílného seriálu si nalaďte na Českém rozhlase 3 - Vltava v neděli 16. září v 10.30.

Ve slavných případech kolosálních podvodů zaujímaly vždy zvláštní místo případy dvojnictví. Odjakživa probouzely nejen zájem veřejnosti ale i imaginaci literátů. Mezi ty nejznámější patří kauzy tzv. Lžidimitrije, francouzského Dauphina nebo ruské vévodkyně Anastázie.

Po odvysílání najdete jednotlivé díly seriálu po dobu jednoho týdne na stránce Hry a literatura ve streamu.

Případ rolníka Martina Guerra, jeho manželky Bertrandy de Rols a podvodníka Arnauda du Tilh je jedním z nejslavnějších francouzských soudních procesů. Patří mezi první „kriminální historie“, které byly díky svému výjimečnému charakteru podrobně popsány a veřejně diskutovány již ve své době. Příběh se odehrál v Jižní Francii, ve vesnici Artigat v 16. století. Závěrečný proces se konal v roce 1560 v jihofrancouzské metropoli Toulouse, kde byl také vynesen rozsudek. Ve svých esejích ho reflektuje i Michel de Montaigne, který se vynesení rozsudku osobně zúčastnil.

02716080.jpeg

Základní svědectví máme od samotného vrchního soudce Jeana de Coras, který byl vedením nebývalého případu tak zaujat, že o něm krátce po vynesení rozsudku napsal knihu, jež se ve své době stala bestsellerem. A že byl případ výjimečný, o tom svědčí i to, že pojednání o něm napsal i jeden z přísedících, Guillaume Le Sueur, který také stržil velmi slušný literární ohlas. Případ literárně zpracovali Alexander Dumas či americká spisovatelka Janet Loxley Lewis. Podrobně se případu věnovala americká historička Natalie Zemon Davisová, která vychází z obou historických knih a doplňuje je o další detailní historické bádání. Davisová mimo jiné působila jako poradkyně při natáčení francouzského historického filmu Návrat Martina Guerra režiséra Alfreda Vigne z roku 1982, na jehož scénáři se podílel Jean-Claude Carrière). O rok později byla natočena hollywoodská verze příběhu přenesená do doby války Severu proti Jihu pod názvem Návrat Sommersbyho, v níž ústřední dvojici ztvárnili Judy Foster a Richard Gere.

Třídílný dramatický seriál pro rozhlas napsal Michal Lázňovský, v režii Vlada Ruska účinkují v hlavních rolích Viktor Preiss, Michal Pavlata, David Novotný, Jana Stryková a Kryštof Hádek.

autor: Hynek Pekárek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser