Michail Bulgakov: Útěk

Hra Michaila Bulgakova o osudu ruské emigrace v čase občanské války nebyla za autorova života v SSSR nikdy uvedena. Představujeme její českou rozhlasovou verzi z roku 1967. On-line do pátku 28. října 2016.

Stěžejními hrdiny sedmi epizod, odehrávajících se v období let 1920 –1921, jsou příslušníci ruské inteligence a vysoce postavení důstojníci. V totálním porevolučním chaosu, způsobeném konfliktem mezi bolševiky a bělogvardějci, padají dosavadní společenské hodnoty. Morální i duchovní rozklad se šíří stejně rychle jako zoufalství do emigrace uvržených občanů.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Kroky hrdinů vedou od severního Krymu, přes Sevastopol, Konstantinopol až do Paříže a zpět. V sedmi „snech“ vypráví autor příběh o ženě a muži (Korzuchinová a Golubkov), kteří se sblížili skrze zkušenosti válečného pronásledování a živoření v cizině, ale také o dvou nesmiřitelných vojenských protivnících (Čarnota a Chludov), kteří se ocitli ve stejné životní situaci – mimo armádu a svou zem. Čtyři stěžejní postavy hry mají osudy vzájemně propleteny v síť komplikovaných vztahů. Ukáže se, že rozplést ji je snadnější, než vyřešit otázku své budoucí existence. Hra z roku 1926 byla přijata souborem Moskevského uměleckého akademického divadla, ale v průběhu zkoušek ji tehdejší politické vedení zakázalo.

Česká rozhlasová verze vznikla v brněnském studiu v roce 1967. Po premiéře v květnu 1968 čekala na první reprízu více než 40 let. V režii Vladimíra Vozáka vznikla mistrovská inscenace, vynikající – kromě intenzivní výpovědi autorova textu a dramaticky vyhrocené scénické hudby, přesvědčivými a autenticky silnými hereckými výkony legend tehdejších brněnských jevišť.


Osoby a obsazení: Serafima Vladimírovna Korzuchinová (Vlasta Fialová), Sergej Pavlovič Golubkov (Ladislav Lakomý), Grigorij Lukjanovič Čarnota (Josef Karlík), Roman Valerijanovič Chludov (Rudolf Jurda), Ljuska (Helena Kružíková), Paramon Iljič Korzuchin (Oldřich Vykypěl), Afrikan (Zlatomír Vacek), Faisij (Ivan Hojar), Jáhen (Karel Adam), Bajev (Karel Fajt), Budoanovec Vasja (Jaroslav Kuneš), Krapilin (Arnošt Navrátil), De Brizard (Ladislav Večeřa), Golovan (Milan Vágner), Velitel pluku (Bohuš Smutný), Přednosta stanice (Jiří Dušek), členové kontrašpionáže: Tichý (Rudolf Krátký), Skunskij (Jiří Valchař), Vrchní velitel bílých (Štěpán Zemánek), Stráž u vrchního velitele (Jaroslav Kyncl), Řek – Don Chuan (Zdeněk Kampf), Gurin (Mojmír Heger)

Autor textu: Michail BulgakovPřekladatel: Sergej MachoninRozhlasová úprava: Evžen TurnovskýDramaturgie: Karel GissübelHudba: Zdeněk PololáníkRežie: Vladimír VozákZvukový mistr: Jaromír Pěnčík

Natočeno v Československém rozhlase Brno v roce 1967.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba