Michael Frayn: Kodaň

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ladislav Frej
0:00
/
0:00
  • 1. díl: Michael Frayn: Kodaň

    Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Hra Michaela Frayna Kodaň byla ve Velké Británii oceněna jako nejlepší hra roku 1998 a dodnes se těší velkému zájmu diváků na celém světě. Přitom jejími hrdiny jsou nukleární fyzikové Niels Bohr a Werner Heisenberg, kteří spolu vedou dialog plný odkazů a termínů z kvantové fyziky. Fraynova hra je však zároveň nečekaně napínavým příběhem o hranicích odpovědnosti vědců, kteří svým bádáním zároveň přispěli ke vzniku nukleární bomby. Hru Kodaň s Borisem Rösnerem, Ladislavem Frejem a Věrou Galatíkovou poslouchejte on-line do 19. ledna 2018.

V roce 1941 přijíždí německý fyzik Werner Heisenberg (1901–1976) na několikadenní návštěvu do okupované Kodaně, aby navštívil bývalého učitele, spolupracovníka a přítele, dánského fyzika Nielse Bohra (1885–1962). Oba se ve dvacátých letech spolupodíleli na rozmachu kvantové fyziky, pak je rozdělila politika. Zatímco Heisenberg patří k předním vědcům nacistického režimu, poloviční Žid Bohr stojí na opačné straně probíhajícího historického dramatu. Po léta zajímala historiky příčina této nečekané návštěvy stejně jako obsah rozhovoru, který spolu oba vědci vedli. Jisté bylo jen to, že setkáním definitivně skončilo bývalé přátelství mezi oběma nositeli Nobelovy ceny.

Napínavou hru kolem možných odpovědí na tyto otázky napsal anglický dramatik Michael Frayn. Byl Heisenberg z Německa vyslán jako agent, aby něco vyzvěděl od Bohra o stavu jaderného výzkumu u spojenců? Nebo se chtěl zeptat svého mentora na to, zda mají fyzici morální právo podílet se na sestrojení atomové zbraně? Nebo chtěl Heisenberg zdůraznit, že Německo válku vyhraje a tak Bohra a další vědce přesvědčit, aby přestali bojkotovat spolupráci s Německem? V komorním dramatu, v němž kromě obou fyziků vystupuje ještě Bohrova manželka Markéta, nastoluje Frayn témata vědecké i osobní odpovědnosti, viny a svědomí.

Premiéra proběhla v Londýně v roce 1998 a záhy slavila úspěch v mnoha divadlech po celém světě. V roce 2002 se dočkala filmového zpracování, ve kterém si Heisenberga zahrál poslední představitel Jamese Bonda Daniel Craig. Česká rozhlasová inscenace je o rok mladší a může se pochlubit neméně skvělým hereckým obsazením.

Osoby a obsazení: Markéta (Věra Galatíková), Bohr (Ladislav Frej) a Heisenberg (Boris Rösner)

Z anglického originálu Copenhagen přeložil: František Fröhlich
Pro rozhlas upravila: Vlasta Gallerová
Dramaturgie: Hynek Pekárek
Režie: Karel Kříž

Natočeno v roce 2001.

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Renata Venclová
Spustit audio