Miami Vice: Farrell a Foxx jsou kamarádi do melancholie

30. srpen 2006

Krimiseriál Miami Vice bodoval ve druhé polovině 80. let v USA a v západní Evropě: dva poldové v utajení v něm řešili případy spojené s drogami, prostitucí a vraždami. Někdejší výkonný producent seriálu Michael Mann (Insider, Collateral) nyní přichází s jeho celovečerní filmovou podobou. Žánr a typologii postav svému snímku ponechal, ale prosluněné pláže a diskotékovou rozjuchanost zmíněné dekády nečekejte - v Miami Vice po dvaceti letech se poněkud setmělo. (podívejte se uvnitř na trailer)

Policisté Sonny Crokett (Colin Farrell) a Ricardo Tubbs (Jamie Foxx) se v rámci jedné ze svých akcí infiltrují mezi jihoamerické pašeráky drog. Pašování kokainu ve velkém jim jde víc než dobře - dokud se Sonny nezamiluje do šéfky drogového kartelu Isabelly (Gong Li). Namlouvání ve velkém stylu situaci poněkud zkomplikuje, jedna zásilka z Kolumbie zmizí a Ricardova parťačka je unesena šišlavým mafiánem. Domino-efektem se celá akce řádně zamotá, aby se pomalu ale jistě začala hroutit.

Z filmu Miami Vice

To všechno na pozadí atraktivních exteriérů i interiérů - v rychlém sledu se střídají scény z jihoamerického pralesa, luxusních domů na Floridě a kubánských barů. Spolu s nejmodernější technikou v podobě člunů, letadel, počítačů a telefonů na obou stranách barikády se v Miami Vice bojuje se zločinem ve velkém stylu. Vzhledem k více než dvouhodinové stopáži je ve filmu překvapivě málo akce: výbuchů a přestřelek je méně, než by se v daném žánru dalo očekávat. Tvůrci se vyžívají spíše v budování atmosféry vleklého napětí a dobře natočených detailech. Invenčně pojaté milostné scény se záběrem mokrých vlasů ve sprše nebo pnutí mezi Isabellou a Sonnym prokrvují celý film víc než pyrotechnické efekty a kulky v hlavě.

Z filmu Miami Vice

Kde to bohužel moc nefunguje, je dvojice hlavních představitelů. Farrellův Sonny s umaštěným melírem je ve svém hejskovství přesvědčivý, stejně jako Foxx, na kterého zbyl ten drsný a nesmlouvavý v pozadí. Dohromady to ale mezi nimi jiskří jako mezi dvěma sádrovými trpaslíky. Absence humoru a hlášek možná působí trochu samožersky, ale do Mannova rukopisu by se drsné vtípky ani nehodily.

I standardní akční thriller, jakým Miami Vice je, dokázal natočit nestandardně: své hrdiny vláčí v šeru nebo potmě po dálnicích a špinavých přístavech. Honičkám a přestřelkám mezi drogovým gangem a FBI tak dává melancholickou a zádmučivou atmosféru, ne nepodobnou noir filmům z 50. let. Jakoby akčním hrdinům z Floridy bylo ze všech těch zbraní, kokainu a smrti kolem tak nějak smutno...

Z filmu Miami Vice

Související odkazy: oficiální stránky filmu, ČSFD (flash-trailer), Bontonfilm

Miami Vice (USA, 2006), akční thriller
Režie a scénář: Michael Mann, námět: Anthony Yerkovich, hudba: John Murphy
Hrají: Colin Farrell, Jamie Foxx, Gong Li, Ciarán Hinds.

autor: Věra Šmejkalová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...