Mezinárodní konference o výzkumu neurodegenerativních chorob
Vědci v mnoha laboratořích světa hledají příčiny a možnosti léčby vážných neurodegenerativních onemocnění. Své poznatky získané výzkumem živočichů – zdravých, i těch, kteří danými chorobami trpí – si tento týden vyměňovali na konferenci v České republice.
Tento týden se v konferenčním centru Akademie věd v Liblicích setkalo na 70 odborníků z evropských zemí, USA, Kanady, Austrálie i Nového Zélandu na konferenci věnované velkým zvířecím modelům závažných zatím neléčitelných neurodegenerativních onemocnění, zejména tzv. Huntingtonovy choroby.
Ta postihuje především mozek a projevuje se poruchami hybnosti, mimovolními rychlými nekoordinovanými pohyby, ale také trvalým úbytkem duševních funkcí a schopností.
Není tedy divu, že cílem vědců v mnoha laboratořích světa je najít způsob, jak Huntingtonovu chorobu zastavit nebo alespoň zpomalit její nástup, zdůrazňuje profesor Jan Motlík z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd v Liběchově.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.