Mezinárodní den švihlé chůze. Jaké stopy zanechává chůze švihlá i nešvihlá v kultuře lidstva?
Sedmého ledna se slaví Mezinárodní den švihlé chůze – recesistický svátek inspirovaný legendárním skečem britské skupiny Monty Python z roku 1970. O fenoménu chůze švihlé i nešvihlé, pochodování a vykračování hovoří kulturní teoretik, publicista a výtvarník Václav Hájek a klaun, herec a pedagog Lukáš Houdek. Tradici švihlého pochodu, se kterou se začalo v roce 2012 v Brně, představují organizátoři Adam Jandora a Dan Mašek. Moderuje Hanka Malaníková.
Související
-
Kniha, která říká: Zapomeňte na chvíli na vše, co jste kdy četli, tady i kdekoliv jinde
Hanka Malaníková se ptá, kde všude lze využít performance. Novou knihu Terény performance představuje editorka Alice Koubová a spoluautoři Karel Šima a Kristýna Boháčová.
-
Když umění nabízí čas a prostor k odpočinku
Jakou hodnotu má odpočinek pro tvůrce, umělecké kurátory nebo publikum? Jak se lze rekreovat uměním a zároveň rekreovat umění? Odpovědi hledá ArtCafé Hanky Malaníkové
-
Sedmé nebe s Pavlem Klusákem speciál: Každá spermie je svatá. Silvestr s písněmi Monty Python
Osobnosti české hudební scény vybírají a komentují hudbu svého srdce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.