Mezinárodní den romského jazyka na Vltavě nabídl romskou pohádku i odborné diskuse

Stanice Vltava uvedla v sobotu 5. listopadu premiéru pohádky O chytrém, ale prolhaném zloději Bajcúrovi. Rozhlasová pohádka vznikla na základě romských příběhů z knihy Gejzy Demetera „Ráj na zemi“. V hlavní roli Bajcúra se představil redaktor, muzikant a spoluzakladatel kapely Gipsy.cz Patrik Banga. Pohádka zazněla v rámci vydání Víkendové přílohy věnované romské kultuře.

Gejza Demeter napsal soubor deseti romských pohádek jako hold svému dědečkovi, kováři a lidovému vypravěči z romské osady v Dlhém nad Cirochou nedaleko Humenného. Příběhy jsou ukotvené ve světě venkovských Romů a dnešního čtenáře oslovují především smyslem pro humor, nekonvenčností, fabulační lehkostí a dramatickým rozvíjením zápletky.

03736051.jpeg

Na motivy pohádky Gejzy Demetera pro rozhlas zdramatizovala Kristina Žantovská. Z romštiny přeložil Zbyněk Andrš, verše přeložila Eva Danišová. Autor hudby Josef Šenki. Texty písní Petr Kotouš. Účinkují Patrik Banga, Jakub Folvarčný, Zdeněk Junák, Michal Bumbálek, Simona Peková a další. Režie Michal Bureš.

„Premiéra výtečně osvěží speciální vydání posluchačsky oblíbené sobotní Víkendové přílohy stanice Vltava, která se bude 5. listopadu - v Mezinárodní den romského jazyka – cele věnovat romské kultuře. Hosty redaktora Tomáše Černého budou romisté i Romové, uvedeme několik pořadů nahlížejících z různých stran tuto pozoruhodnou kulturu a integrální součástí bude právě i pohádka o Bajcúrovi, k níž se bude vázat debata přítomných odborníků i tvůrců,“ uvedla ředitelka Programu ČRo Eva Hazdrová-Kopecká.

03736062.jpeg

Pohádce O chytrém, ale prolhaném zloději Bajcúrovi se věnoval také rozhlasový magazín eRko v neděli 30. října, v němž byli hosty Jana Kovaříka představitel hlavní role Patrik Banga a autor Víkendové přílohy na romské téma, redaktor Tomáš Černý.

03736054.jpeg