Mezi nebem a zemí: Tiburtina Ensemble na Letních slavnostech staré hudby

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hana Blažíková a Barbora Kabátková - zpěv, středověké harfy

V rámci 19. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby vystoupil v pražském Kostele Panny Marie na Slovanech renomovaný ženský vokální soubor Tiburtina Ensemble. Jako hosté se představili dva italští hráči na nyckelharpu – Marco a Angela Ambrosini.

Tiburtina Ensemble

Tiburtina Ensemble zpíval ve složení:

Barbora Kabátková – umělecká vedoucí, zpěv, středověká harfa
Hana Blažíková – zpěv, středověká harfa
Tereza Havlíková, Daniela Čermáková, Anna Chadimová Havlíková, Kamila Mazalová – zpěv.


Tiburtina Ensemble

Program, který nesl název Mezi nebem a zemí, byl sestaven z jednohlasých oslavných písní – tzv. laud, které jsou zachyceny v tzv. Laudariu di Cortona, středověkém rukopise neznámého autora z okruhu řeholního společenství při kostele sv. Františka v Cortoně. Jednalo se především o laudy s tematikou vzkříšení, úcty ke sv. Duchu, Narození Páně nebo ke svátku Tří králů. Jednotlivé skladby na sebe bezprostředně navazovaly a Tiburtině i jejím italským hostům se podařilo vytvořit jedinečný večer naplněný kontemplativním zpěvem za doprovodu všech harf. Italští hosté Marco a Angela Ambrosini jej proložili instrumentálními saltarelly. Křehký zvuk středověkých harf společně s plnějším témbrem původně švédského lidového nástroje zvaného nyckelharpa příjemně doprovázel průzračný ženský zpěv. Umělcům se tak podařilo navodit doslova atmosféru mezi „nebem a zemí“.