Mezi nebem a zemí: Tiburtina Ensemble na Letních slavnostech staré hudby

9. srpen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hana Blažíková a Barbora Kabátková - zpěv, středověké harfy

V rámci 19. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby vystoupil v pražském Kostele Panny Marie na Slovanech renomovaný ženský vokální soubor Tiburtina Ensemble. Jako hosté se představili dva italští hráči na nyckelharpu – Marco a Angela Ambrosini.

Tiburtina Ensemble

Tiburtina Ensemble zpíval ve složení:

Barbora Kabátková – umělecká vedoucí, zpěv, středověká harfa
Hana Blažíková – zpěv, středověká harfa
Tereza Havlíková, Daniela Čermáková, Anna Chadimová Havlíková, Kamila Mazalová – zpěv.


Tiburtina Ensemble

Program, který nesl název Mezi nebem a zemí, byl sestaven z jednohlasých oslavných písní – tzv. laud, které jsou zachyceny v tzv. Laudariu di Cortona, středověkém rukopise neznámého autora z okruhu řeholního společenství při kostele sv. Františka v Cortoně. Jednalo se především o laudy s tematikou vzkříšení, úcty ke sv. Duchu, Narození Páně nebo ke svátku Tří králů. Jednotlivé skladby na sebe bezprostředně navazovaly a Tiburtině i jejím italským hostům se podařilo vytvořit jedinečný večer naplněný kontemplativním zpěvem za doprovodu všech harf. Italští hosté Marco a Angela Ambrosini jej proložili instrumentálními saltarelly. Křehký zvuk středověkých harf společně s plnějším témbrem původně švédského lidového nástroje zvaného nyckelharpa příjemně doprovázel průzračný ženský zpěv. Umělcům se tak podařilo navodit doslova atmosféru mezi „nebem a zemí“.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?