Mezi gaučem a dřezem. Nechte se v karanténě inspirovat bedroom producers a nahrajte vlastní písně
Hudebním speciálem o nahrávání hudby v domácích podmínkách tematizujeme situaci, ve které jsme se společně ocitli: karanténa a domácí izolace se stávají zkušeností lidí na všech kontinentech. Někteří z nás chtějí domácí zkušenost odrazit do své tvorby: A pokud tíhnou k hudbě, vytvářejí ji teď doma – a třeba i jednoduše nahrávají anebo streamují.
Bedroom producers, čili producenti z pokojíčků, se stali v digitálním věku svébytným proudem nezávislého popu. Ale ještě před nimi tu byli ti, kdo se vymezovali vůči profesionální produkci anebo byli vytlačení na okraj. Jejich tvorba nemá přísnou zvukovou čistotu a profesionalitu nahrávacího studia, ale zase nese určité osobní stopy a je otiskem situace.
Požádal jsem o výpovědi čtyři hudebníky, kteří mají s domácím nahráváním zkušenost třeba až dvacet, pětadvacet let. Petr Marek nepatří jenom ke kapele Midi lidi, ale má za sebou dlouhá léta tvorby právě z domácích pozic. Vlastně už od dětství natáčel pod nickem Muzikant Králíček a v posledních letech dal celou svou tvorbu z těchhle nadšeneckých let na internet.
Poradil bych každému, aby to šel rovnou zkusit. A nebál se, že to bude znít blbě – to je totiž dobře.
Tomáš Procházka
V pořadu dál hovoří Martin Kyšperský z brněnských Květů, hudebník a mutlimediální umělec Erik Sikora (držitel Ceny Oskára Čepana za rok 2019) a Tomáš Procházka: album Plastová okna jeho kapely B4, oceněné cenou Vinyla, vznikalo v domácím studiu na chalupě.
Vyprávění o absurditách, dobrodružství a půvabu domácího nahrávání přinášíme jako inspiraci a povzbuzení všem, kdo se rozhodnou prozkoumat potenciál chvíle, kdy jsme odkázaní sami na sebe a na to, co nás obklopuje: není důvod čekat s tvorbou, hrou se zvuky, s napojením na nedohlednou tradici písniček. Naši hosté nám dodávají odvahu a chuť využít situaci – nejen konzumovat, ale taky produkovat. Autor pořadu Pavel Klusák vybral do programu domácí nahrávky Jiřího Šlitra, Ariela Pinka, The Space Lady, B4, Marno Union, CocoRosie a dalších.
Související
-
Jan Fic & Martin E. Kyšperský: Urbánní bluesman a létající producent z Květů improvizují ve studiu
Živý koncert ve studiu a pohled do zákulisí vzniku alb Muchy, Cermaque nebo hudby pro seriál Svět pod hlavou. Hosty Pavla Klusáka byli Jan Fic a Martina E. Kyšperský.
-
Bilance 2019: Satisfakce pro přehlížené muzikanty a komunity
Pavel Klusák uvádí současnou hudbu z Rwandy, Bulharska, ale taky neformálních tvůrců z české a slovenské scény.
-
Film Viva Video Video Viva znovuobjevil předrevoluční videoart
Filmařka Adéla Komrzý, vnučka průkopníka českého videoartu Radka Pilaře, v dokumentu Viva Video Video Viva objevuje pro dnešní publikum československý videoart.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.