Mezi funkcionalismem, sorelou i bruselským stylem. Domy kultury na Ostravsku jako architektonické důkazy své doby

Dům kultury Poklad

Dům kultury Poklad v ostravské čtvrti Poruba je novější kulturní budovou v západní části Ostravy. Na definitivním návrhu porubského kulturního domu pracovali architekti Jiří Petrusiak, Čeněk Vorel a interiéry řešil František Michališ.

Budova je umístěna na obdélném náměstí s parkově upravenými plochami. Hlavní vstup původně ústil do zádveří a do vestibulu, který dnes slouží jako nástup do divadla v patře i do společenského sálu v suterénu. Umělecká výzdoba kulturního domu odpovídala svým provedením přelomu 50. a 60. let, kdy stále ještě dominovala po obsahové stránce oslava práce a mládí, zčásti v realistických formách a zčásti ve formách obnoveného realismu.

„Je to palácově komponovaná stavba, která se symetricky rozvíjí s tím, že hlavní křídlo je vybudováno na osu Alšovy třídy. Ta se napojuje na Hlavní třídu, tedy hlavní tepnu porubského sídliště. Z předního traktu vybíhají do stran křídla boční – provozní,“ popisuje budovu historik architektury z Národního památkového ústavu Martin Strakoš a dodává, že architekti dali budově přechodový ráz. „Najdeme v ní klasicistní prvky – symetrii, která je základním principem této stavby. Odráží se v ústředním rizalitu a stejně tak i v rizalitech bočních křídel, kde byla schodiště, nyní v rámci rekonstrukce zbourána. Ale máme tady i korunní římsy, promyšlenou koncepci okenních otvorů nebo umělecké výzdoby.“

Spustit audio