Mezi funkcionalismem, sorelou i bruselským stylem. Domy kultury na Ostravsku jako architektonické důkazy své doby

Dům kultury města Ostravy II.

Už v architektonické soutěži a následném vládním usnesení se počítalo, že by měla mít budova Domu kultury města Ostravy, jak zní jeho současný název, kapacitu 3200 osob v jednom okamžiku. Na základě toho byl vytvořen velký vstupní vestibul, nad kterým je umístěn estrádní nebo též hlavní sál.

Během výstavby se stále častěji uvažovalo, že by v hlavním sále mohl provozovat hudbu Ostravský symfonický orchestr. I přesto, že akustické podmínky sálu nejsou ideální, dnes v něm působí ostravská Janáčkova filharmonie. Před vstupem do sálu narazíme v předsálí hned na několik pozoruhodných prvků dobové výzdoby, upozorňuje historik architektury Martin Strakoš.

„Interiér je střídmý. Jaroslav Fragner byl v tomto ohledu uměřený. Najdeme zde mramorovou dlažbu, také pilíře ze štukolustra, což je vyleštěná mramorová moučka se sádrou. Tento materiál můžeme vnímat jako určitou náhradu mramoru, která tyto prvky propojuje s obklady a podlahami. Součástí interiéru jsou ale i umělecká díla, zvláště tedy mozaiky nad vstupem do divadelního foyer od malíře – Fragnerova kolegy z Akademie výtvarných umění – Vladimíra Sychry.“

Spustit audio