Melody Gardot poprvé v ČR a další hvězdy festivalu Prague Proms

02679397.jpeg

Pražské jaro je především svátkem milovníků vážné hudby, i když se v jeho letošním programu objevila také jména Radim Hladík nebo Andreas Varady. Milovníky veselejších žánrů ale už lákají plakáty na letošní jazzové koncerty festivalu Prague Proms.

Na letním festivalovém finále se 27. července českému publiku poprvé představí zpěvačka, kytaristka a písničkářka Melody Gardot. Životní příběh třicetileté rodačky z New Jersey, kterou v roce 2003 srazil na křižovatce neopatrný řidič, je neuvěřitelný. Dívka se s nezdolnou vůlí a energií zotavila z těžkých zranění a vrátila se plnohodnotně do života. Její malý vltavský medailonek uvede titulní písnička z gramofonového debutu Worrisome Heart. Současnou podobu tvorby nabídnou dvě ukázky z alba Currency Of Man, za které zpěvačka získala nominaci na Grammy: lelkující posluchači uslyší písničky Same To You a She Don't Know.

Jednou z nejtřpytivějších hvězd jazzového programu letošních Prague Proms bude saxofonista Joshua Redman, jenž si v nedělním podvečeru zahraje jako host skupiny The Bad Plus ve skladbách Lack the Faith But Not the Wine a County Seat.

Jméno dámy, která 24. června zazpívá ve Smetanově síni Obecního domu, přímo svádí k superlativům a PR klišé. České příznivce už po několikáté potěší „in personam“ Dianne Reeves, jež nabídne z alba Beautiful Life dvě ukázky: vlastní píseň Feels So Good a duet Satiated, který s ní natočil Gregory Porter. Pozvánku na svůj pražský koncert ukončí evergreenem Too Close for Comfort, ve kterém ji doprovodí se svým big bandem Gordon Goodwin.

V programu letošních Prague Proms zazní gospel, hudba Franka Zappy, vystoupí Laco Déczi s newyorskou Cellulou, australský virtuóz James Morrison, zázračné dítě Joey Alexander ad.