Měkkýši, paleoklima a hradní zdi

1. srpen 2011

Při procházkách po letním dešti nacházíme na cestách hlemýždě s krásnou ulitou, zahrádky plení nenávidění slimáci, u břehů rybníčku či tůňky můžeme obdivovat kuželovitě protažené ulity bahnatek ...

Ano, řeč je o měkkýších, tedy o živočiších s měkkým tělem, kteří nemají vnitřní kostru. Tělo některých druhů je však chráněno vnější schránkou z uhličitanu vápenatého. Z evolučního pohledu jsou velmi významnou skupinou, protože vždy tvořili důležitou součást ekosystémů - nejprve mořských, později i sladkovodních a suchozemských. Jak v následujícícm rozhovoru s Janou Olivovu vysvětluje doktorka Lucie Juřičková z Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, měkkýši představují pro biology oblíbenou skupinu například při ekologickém výzkumu, protože jsou úzce vázáni na konkrétní přírodní prostředí.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.