Mecenáš Karl Wittgenstein a jeho Poldi

20. říjen 2014
02274487.jpeg

Osobnost, jež vybudovala jeden z nejmocnějších ocelových kartelů své doby. Mecenáš, který drahými zakázkami podporoval progresivní mladé umělce vídeňské secese. Velkorysý sběratel umění. Milovník zabijačkových hostin. Šikovný, neústupný a vytrvalý manažer. Tvrdý a bezohledný podnikatel. Nelítostný otec a sobecký manžel. Obdivovaný společník. Kdo byl Karl Wittgenstein?

Syn asimilovaného židovského obchodníka z městečka Gohlis u Lipska se jako malý přestěhoval s rodinou do Vídně. Upozornil na sebe už jako dítě, když utekl ze školy a skončil na policejní stanici před branami Vídně. Mladík později bez vědomí rodičů odcestoval do Ameriky a byl rok nezvěstný. V New Yorku se protloukal jako barman nebo kormidelník.

Spořádaný a zabezpečený život vídeňské buržoasie ho nelákal. Když jej však švagr pozval do ocelárny na Teplicku, aby projektoval tovární halu, vypracoval se rychle do pozice provozního ředitele. Oženil se s Leopoldine Kalmusovou, která brzy porodila jejich prvního potomka, dceru Herminu. S milovanou Poldi spojovala amatérského houslistu Karla i láska k hudbě. Poté, co dravými obchodními metodami získal průlomový patent na výrobu oceli a založil v Kladně vlastní ocelárnu, zdobil firemní logo Poldinou podobiznou. Poldi Kladno se stal základním kamenem rozvětveného ocelového impéria, jemuž Karl vládl až do roku 1897, kdy se rozhodl nečekaně odejít do ústraní.

Po zbytek života se věnoval svým koníčkům - cestování, lovu a především umění. Oblíbil si mladé buřiče z řad vídeňských výtvarných umělců včele s Gustavem Klimtem a stal se jejich podporovatelem. Vídeňským secesionistům daroval peníze na výstavbu budovy Secession, která se stala důležitým kulturním a výstavním prostorem v blízkosti náměstí Karlsplatz. Hudební večírky ve Wittgensteinově paláci byly vyhlášenou společenskou událostí a k rodinným přátelům patřili umělci světového formátu, mezi jinými i skladatel Johannes Brahms.

Průmyslový magnát a sběratel umění Karl Wittgenstein šel nekompromisně za úspěchem. Holdoval darwinismu a pohrdal slabými. S Poldi, dcerou židovského obchodníka původem z Prahy, měl osmi dětí, tři synové si dobrovolně vzali život. Jméno Wittgenstein proslavili zejména dva nejmladší synové: světoznámý filosof Ludwig Wittgenstein a věhlasný jednoruký pianista Paul Wittgenstein.Když se 20. ledna roku 1913 bouřlivý život Karla Wittgensteina dovršil, chýlila se ke konci také éra strmého průmyslového rozvoje a doba gründerství.

Reprízu dokumentu jsme vysílali v rámci pravidelného Radiodokumentu ve středu 23. ledna 2013 od 21.45.

Spustit audio
autor: Maria Hammerich-Maier