Mé srdce je jazzband

27. březen 2004

Posluchači Fonogramu Gabriela Gössela na ČRo 2 - Praha i čtenáři seriálu téhož autora na stránkách Týdeníku Rozhlas jistě uvítají, že jeho sběratelské aktivity přinesly další zvukové plody v podobě nového CD: vycházejí vzácné zvukové nahrávky židovského hudebníka Dola Daubera a jeho orchestrů z let 1927-1938, vybrané z dobových gramodesek.

Dauber byl vynikající houslový virtuos i kapelník. Pocházel z Bukoviny, studoval housle mj. u Otakara Ševčíka v Brně a začínal jako interpret klasické hudby. Měl však rád i americký jazz. První významné angažmá získal už v útlém věku v tehdejším polském Lvově, posléze působil ve Vídni a od roku 1937 v Praze.

Výběr pořízený pro CD s názvem Mé srdce je jazzband obsahuje celkem třiadvacet skladeb nahraných různými orchestry, které Dauber řídil. Jsou typické pro populární repertoár té doby: synkopické skladby, vlastní Dauberovy kompozice, tanga (v nichž obvykle hraje pan kapelník brilantní sólo), taneční písničky českých autorů - také Ježkovo a Voskovcovo a Werichovo Nebe na zemi. Z českých zpěváků zaznamenáme mj. Hanu Vítovou, Oldřicha Kováře, v několika skladbách i sametový hlas R. A. Dvorského. Deska připomene mistrovství pozapomenutého muzikanta, ale hlavně potěší.

Dol Dauber se svým orchestrem
autor: (ap)
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.