Maximu „jedna kniha do domu – dvě knihy z domu“ mám trvale na paměti, říká Pavla Horáková
Ze své knihovny vybírá Pavla Horáková, spisovatelka a překladatelka. Setkání s knihami napříč prostorem a časem. Připravil Petr Šrámek. Natočeno v roce 2025.
„Moje domácí knihovna rozhodně není olbřímí, přesto se knihy rozlézají do všech místností,“ říká Pavla Horáková a využívá této příležitosti k inventuře. „Až budu zvažovat, které kusy půjdou z domu, ty, o kterých vám tu dnes budu vyprávět, mezi nimi nebudou. Jsou totiž nenahraditelné, ne pro svůj obsah, ale pro mimoliterární okolnosti, které se k nim pojí a které s sebou kolikrát nesou emoci stejně důležitou jako čtenářský zážitek.“ K takovýmto knihám „odněkud, po někom a od někoho“ patří díla Charlotte Brontëové, Virginie Woolfové, Margaret Atwoodové, Alice Walkerové, Sylvie Plathové, Ericy Jongové, Jane Austenové, Nathaniela Hawthorna, D. H. Lawrence či Dona DeLilla, ale třeba i Milorada Paviće, Danila Kiše, Svetislava Basary a Slobodana Seleniće.
Nejposlouchanější
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Filip Topol: Mně 13. Raná autobiografická próza frontmana Psích vojáků
-
Žiletky ve vlasech: Divoký poeta Filip Topol v Sedmém nebi Moniky Načevy
-
Josef Topol: Hodina lásky. Hra o ničivé síle času s Janem Třískou v hlavní roli
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.