Matylda

14. prosinec 2001

Blíží se čas Vánoc a s ním i otazníky kolem dárků pro naše nejmenší. Centrum českého videa přichází v edici vydávaných Večerníčků s kazetou Matylda, na kterou si možná některé děti pamatují z televizní obrazovky.

Kdo je Matylda? Vězte, že navýsost milá osoba, pardon, kachna, která si umí poradit v každé situaci. Pravda ovšem je, že ne vždycky jsou její nápady korunovány pozitivním úspěchem. Ať už se potká s kýmkoli - s kocourem, motýly, slípkami, tetřevem či zajícem, málokdo z nich na tuto šmajdavou upovídanou tetku zapomene.

O tom se můžete přesvědčit ve třinácti krátkých povídkách, které kazeta obsahuje. Sympatické na těchto animovaných matyldovských "úletech" je, že kromě nucených výchovných prvků a informací z oblasti přírody určených dětem nabízejí i kouzelný humor pro rodiče. Matylda se kupříkladu nádherně rozhořčuje nad tím, že "kur bez manikúry je prostě společensky vyřízený", že "své áčko (míněno vejce) poctivě snáší, zatímco kuna je roznáší", zajíc po kritickém seznámení s kachnou zase prohlašuje, že "se stala mezníkem v jeho omezeném životě" a tak dále.

Duo Hana Lamková-Josef Lamka je osvědčeným tvůrčím týmem, který předkládá dětským divákům nápadité, a přitom jednoduché pohádky ze světa zvířeny. Kvalitu Matyldy spolehlivě dotváří dvě další osobnosti - Petr Skoumal v hudbě a Stella Zázvorková coby vypravěč.

Ti, kteří shánějí pro své menší ratolesti pod stromeček české kreslené příběhy namísto amerických disneyovek (nic proti nim!), budou mít v případě Matyldy šťastnou ruku.

autor: (ska)
Spustit audio